Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

22.11.2013

Opłata marszałkowska – koniec problemów?

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Sejm znowelizował art. 402 ust. 6 Prawa ochrony środowiska, przywracając mu brzmienie sprzed wejścia w życie nowej ustawy o odpadach.

W artykule z dnia 12 lipca 2013 r. „Związek międzygminny a opłata marszałkowska” wskazywaliśmy na problem, jaki pojawił się, po wejściu w życie nowej ustawy o odpadach, ze stosowaniem art. 402 ust. 6 ustawy – Prawo ochrony środowiska dotyczącym przekazywania wpływów z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska.

Na posiedzeniu Sejmu w dniu 8 listopada 2013 r. znowelizowano ustawę – Prawo ochrony środowiska. Nowelizacja przewiduje, że wpływy z tytułu opłat i kar za składowanie i magazynowanie odpadów będą stanowić dochody samorządów, na obszarze których składowane są odpady. Wpływy z opłat i kar mają stanowić w 50 proc. dochód budżetu gminy, a w 10 proc. powiatu. W przypadku lokalizacji składowiska odpadów na obszarze więcej niż jednego powiatu lub gminy, dochód będzie podlegał podziałowi, proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej przez to składowisko.

Nowelizacja prowadzi do powrotu brzmienia tego przepisu sprzed dnia 23 stycznia 2013 r., a więc sprzed wejścia w życie nowej ustawy o odpadach, która znowelizowała przepis art. 402 ust. 6 Prawa ochrony środowiska w ten sposób, że, gdy gmina należy do związku międzygminnego, którego statutowym zadaniem jest gospodarka odpadami, wpływy należne gminie stanowią wyłączny dochód budżetu tego związku międzygminnego i są przeznaczone na jego cele statutowe.

Jednakże ustawodawca nie rozwiązuje tą ustawą problemu dotyczącego wpływów z tytułu opłat i kar, o których mowa w art. 402 ust. 6 Prawa ochrony środowiska, które powstały od dnia 23 stycznia 2013 r. do dnia wejścia w życie przedmiotowej nowelizacji. Okres ten pozostanie dalej przedmiotem sporów i kontrowersji, które wcześniej czy później trafią do sądów, które będą musiały rozstrzygnąć te kwestie.

Ustawa trafi teraz do Senatu, który będzie nad nią obradować na najbliższym posiedzeniu w dniach 4-5 grudnia 2013 r.

Jeśli interesuje Cię ta tematyka i potrzebujesz wsparcia merytorycznego, czytaj dalej

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autorzy artykułu

Maciej Kiełbus

Partner Zarządzający, prawnik w ZIEMSKI&PARTNERS Kancelaria Prawna Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządu terytorialnego oraz prawa odpadowego

Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj