Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

SEMINARIUM: Raport o stanie JST i procedura jego rozpatrywania w praktyce i orzecznictwie



Od 2018 roku organy wykonawcze muszą przygotowywać raport o stanie jednostki samorządu terytorialnego, podczas gdy rady gmin i powiatów debatują nad nim z udziałem mieszkańców. Dokument ten powinien być opracowany w sposób rzetelny, kompleksowy i zrozumiały. Czteroletnie doświadczenie w przygotowywaniu przez JST dokumentu pozwoliło już nabrać nieco wprawy w tym obszarze. Warto jednak, w oparciu o te pozytywne, jak i negatywne doświadczenia, pogłębić swoją wiedzę w zakresie opracowywania i procedowania raportów, zapoznać się z aktualnymi przepisami prawa i orzecznictwem organów nadzoru.

 

Mając to na uwadze mec. Maciej Kiełbus, mec. Adrian Misiejko i mec. Magdalena Kurnatowska z Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Parnters przybliżą Państwu następujące zagadnienia:

 

  • geneza i funkcje raportu o stanie JST i wotum zaufania dla organu wykonawczego JST;
  • wotum zaufania a absolutorium;
  • zakres raportu o stanie JST – wpływ organu stanowiącego na zakres raportu;
  • przygotowanie raportu o stanie JST,
  • procedura rozpatrywania raportu o stanie JST,
  • udzielenie wotum zaufania organowi wykonawczemu JST
  • sądowoadministracyjna kontrola uchwał w sprawie odmowy udzielenia wotum zaufania.

 

Uczestnicy:

Do udziału seminarium zapraszamy sekretarzy, przewodniczących rad, radców prawnych obsługujących JST oraz pracowników samorządowych odpowiedzialnych za opracowanie raportu.

 

Koszt udziału w spotkaniu dla członków SGiPW wynosi 150 zł, dla pozostałych JST – 220 zł. Aby wziąć udział w wydarzeniu konieczna jest rejestracja za pomocą formularza on-line: https://forms.gle/S4Ncxkp8oGUgQdY87, w terminie do 21 marca 2022 r.

TERMIN: 22.03.2022, godz. 00:00

MIEJSCE: sala konferencyjna Polskiej Akademii Nauk, ul. Wieniawskiego 17/19 w Poznaniu , Poznan

ORGANIZATOR:SGiPW

Adrian Misiejko
Maciej Kiełbus
Magdalena Kurnatowska

Gorąco polecamy
Zarejestruj się już dziś:

REJESTRACJA

FORMULARZ KONTAKTOWY

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj