Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie prawomocnym wyrokiem z dnia 13 grudnia 2021 roku (sygn. III SA/Kr 642/21) stwierdził nieważność dwóch przepisów statutu jednej z małopolskich gmin z uwagi na ich istotną niezgodność z przepisami ustawy o samorządzie gminnym.
Uchwała rady gminy w sprawie statutu została zaskarżona do WSA w Krakowie przez Wojewodę Małopolskiego, który zakwestionował przepisy dotyczące:
WSA w Krakowie w całości podzielił zarzuty Wojewody i stwierdził nieważność obu zakwestionowanych przepisów.
Sąd podkreślił, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym rada gminy ze swojego grona może powoływać stałe i doraźne komisje do określonych zadań, ustalając przedmiot działania oraz skład osobowy. Komisje podlegają radzie gminy, przedkładają jej plan pracy oraz sprawozdania z działalności. Tym samym przedkładanie radzie planu pracy i sprawozdań ma charakter obowiązkowy, a nie fakultatywny jak postanowiono w statucie.
Odnośnie procedury rozpatrywania raportu o stanie gminy Sąd zwrócił uwagę, że gmina, której dotyczy kontrolowana uchwała liczy poniżej 20.000 mieszkańców, w związku z czym zgłoszenie mieszkańca dotyczące zabrania głosu w debacie musi być poparte zaledwie podpisami 20 osób, a nie 50 jak w przypadku gmin powyżej 20.000 mieszkańców.
W konsekwencji w obu przypadkach rada gminy dokonała nieuprawnionej modyfikacji przepisów ustawy ustrojowej.
Jednocześnie Sąd podkreślił, że dla dokonanej oceny nie ma wpływu wcześniejsze uchylenie uchwały przez radę gminy.
Wyrok jest prawomocny.
"Bogata wiedza teoretyczna stanowi stabilny fundament, na którym budować można praktyczne rozwiązania samorządowych problemów ustrojowych.
"
Dowiedz się więcej:
Ustrój JSTAutor artykułu
Partner, prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządowego
08.12.2023
06.12.2023
24.11.2023