Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

20.03.2014

Wieloletnia korekta VAT od inwestycji – czekamy na stanowisko unijnego Trybunału

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

W niektórych sytuacjach rozliczenie gminnych inwestycji na gruncie VAT jest przedmiotem wątpliwości.

Przykładowo dotyczą one trybu odliczenia VAT w przypadku, gdy przesłanki prawa do odliczenia zaktualizują się po oddaniu inwestycji do użytkowania.

W powyższej kwestii, w ostatnim czasie Naczelny Sąd Administracyjny [dalej: NSA, sąd] sformułował pytanie prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawa Minister Finansów przeciwko Gminie Międzyzdroje została zarejestrowana pod sygnaturą C-500/13 i oczekuje na rozstrzygnięcie.

W sprawie, w której złożono przedmiotowe pytanie, Gmina Międzyzdroje zwróciła się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Wskazała, że zrealizowała inwestycję, której przedmiotem było rozbudowanie hali sportowej. Początkowo z hali korzystała szkoła, której Gmina powierzyła budynek w trwały zarząd, co uznano za okoliczność wyłączającą odliczenie VAT. Następnie, po upływie roku od oddania hali w użytkowanie, w Gminie wystąpiła sprzedaż opodatkowana VAT – obiekt został wydzierżawiony utworzonej przez Gminę spółce prawa handlowego, co uznano za okoliczność aktualizującą odliczenie (tzw. zmiana prawa do odliczenia). Gmina zapytała Ministra o to, na jakich zasadach będzie uprawniona do korekty podatku naliczonego związanego z ww. inwestycją.

Gmina stanęła na stanowisku, że będzie uprawniona do dokonania odpowiedniej korekty i odliczenia podatku naliczonego w deklaracji złożonej za okres, w którym oddała halę sportową w dzierżawę (korekta jednorazowa). Minister Finansów z kolei wskazał, że korekta winna dotyczyć 1/10 kwoty podatku naliczonego związanego z przeprowadzoną inwestycją, za każdy kolejny rok, począwszy od roku, w którym miała miejsce zmiana prawa do odliczenia – do upływu 10 lat liczonych od roku, w którym inwestycję oddano do użytkowania (korekta wieloletnia).

Gmina, nie zgadzając się z wydaną interpretacją, wezwała Ministra Finansów do usunięcia naruszenia prawa, a następnie po otrzymaniu negatywnej odpowiedzi, wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie [dalej: WSA, sąd]. WSA podzielił stanowisko Ministra Finansów i wskazał, że korekta winna dotyczyć 1/10 kwoty podatku naliczonego w związku z wydatkami na rozbudowę za każdy rok, którego dotyczy, aż do rozliczenia przez Gminę 9/10 całej kwoty podatku naliczonego. WSA zastrzegł, iż Gmina nie jest uprawniona do odliczenia pierwszej części dziesiątej podatku naliczonego w związku z realizacją inwestycji, która odnosi się do okresu, w którym Gmina nie wykonała czynności opodatkowanych VAT. W skardze kasacyjnej do NSA Gmina Międzyzdroje podtrzymała swoje stanowisko.

NSA uznał, że przyjęte w polskich przepisach rozwiązanie rodzi wątpliwość co do zgodności z przepisami unijnej dyrektywy regulującej VAT. Odwołując się do orzecznictwa Trybunału w innych sprawach, NSA wskazał, że „o ile państwa członkowskie dysponują pewnym zakresem swobody przy ustalaniu trybów zwrotu nadwyżki podatku VAT, o tyle tryby te nie mogą podważać zasady neutralności systemu podatku VAT, przenosząc na podatnika, w całości lub w części, ciężaru tego podatku”. Co do zasady bowiem, z uwagi na zasadę neutralności VAT, prawo do odliczenia powinno być realizowane niezwłocznie. Unijny Trybunał rozstrzygnie, czy 10 letni okres, który wyznacza prawa i obowiązki podatnika VAT związane ze zmianą przeznaczenia dobra inwestycyjnego (dopuszczalny w świetle Dyrektywy VAT), czyni dopuszczalnym także rozłożenie na proporcjonalne roczne raty odliczenia VAT w przypadku, gdy taka zmiana przeznaczenia nastąpi (i skutkować będzie aktualizacją odliczenia).

Wyroku w tej sprawie można się spodziewać za kilkanaście miesięcy.

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autorzy artykułu

Dr n. pr. Paweł Grzybowski

Doktor nauk prawnych, w Kancelarii Prawnej Ziemski & Partners w Poznaniu specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej

Dominik Goślicki

radca prawnyw Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, w szczególności podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości.

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj