Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.


Działy:
 • Gospodarka komunalna

  W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

 • Podatki

  W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

 • Finanse publiczne

  W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

 • Zamówienia publiczne

  W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

 • Prawo cywilne

  W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

 • Nieruchomości

  W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

 • Procedury administracyjne

  W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

 • Ustrój

  W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

 • Inne

  W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

Webinarium: Najistotniejsze aspekty rozliczeń VAT w samorządach w 2021 r.Najistotniejsze aspekty rozliczeń VAT w samorządach w 2021 r.

 

radca prawny Michał Kostrzewa

 

Do zmian przepisów oraz stanowisk organów podatkowych i sądów w zakresie problematyki podatku od towarów i usług wszyscy zdążyli się już przyzwyczaić. W tym gąszczu nowelizacji, interpretacji, wyroków i objaśnień coraz trudniej się odnaleźć.

 

Celem spotkania jest przedstawienie najistotniejszych aspektów bieżących rozliczeń dotyczących podatku od towarów i usług. W trakcie webinaru poruszone zostaną następujące kwestie:

 1. Projekty dotyczące usuwania azbestu oraz montażu instalacji OZE – popularne, ale z istotnym VAT-owskim ryzykiem.
 2. Czy przy sporządzaniu korekty nowego JPK_VAT trzeba sporządzić czynny żal?
 3. Jaka jest rola i znaczenie wewnętrznych procedur dotyczących prowadzenia rozliczeń VAT?
 4. Wdrażanie rozwiązań informatycznych dotyczących e-usług publicznych w ramach projektów dofinansowanych ze środków zewnętrznych – jak ustalić czy samorząd posiada prawo do odliczenia VAT (kwestia kwalifikowalności podatku)?
 5. Dofinansowanie projektów generujących niewielkie dochody – czy można uznać, że gmina nie posiada prawa do odliczenia VAT?
 6. Czy samorządy zobowiązane są odliczać nawet niewielkie kwoty VAT – wnioski po raporcie NIK dotyczącym centralizacji rozliczeń VAT?
 7. Planowane zmiany w zakresie JPK_VAT oraz e-faktur.

 

TERMIN: 08.06.2021, godz. 00:00

MIEJSCE: online , online

ORGANIZATOR:Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej


Gorąco polecamy
Zarejestruj się już dziś:

REJESTRACJA

FORMULARZ KONTAKTOWY

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj