Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

Webinar: Wyzwania i szanse przed krajowym systemem Gospodarki Odpadami Komunalnymi



Krajowy system gospodarki odpadami komunalnymi (w skrócie GOK) przechodzi głęboki i wszechstronny kryzys we wszystkich obszarach tego działu gospodarki komunalnej: odbioru, przetwarzania i finansowania, opłaty po maksymalnych stawkach nie wystarczają do sfinansowania systemu.

Objawy to: odchodzenie od celów ekologicznych GOK na rzecz rozwiązań doraźnych: np. rośnie liczba realizacji spalarni odpadów, uchodzących do tej pory za „nieekologiczne”, sprzeczne z realizacją celów tzw. „piramidy UE”: odzysk, recykling, spalanie, składowanie. Coraz więcej gmin nie realizuje celów ekologicznych systemu GOK. Narasta rozziew między polityką Unii Europejskiej w obszarze GOK, jej celami, środkami, a realiami gospodarki odpadami w kraju.

Nasila się spór pomiędzy przedsiębiorstwami prywatnymi a JST o prawo do realizacji GOK – coraz więcej gmin przyjmuje zasady in house eliminujące konkurencję prywatną na danym rynku. Generalnie słabnie zaufanie do gospodarki rynkowej, jako sposobu na zapewnienie realizacji zadań JST w dziedzinie GOK.

Narasta kryzys finansowania GOK z opłat wnoszonych przez mieszkańców – deficyt ogólnopolski GOK sięga ok. 1,7 mld złotych. Zjawisko to wywiera to coraz silniejszy wpływ na budżety gmin. Narasta kryzys związany z brakiem udziału branży opakowań w ramach tzw. Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów w kosztach finansowania segregacji i recyklingu odpadów. W Polsce producenci wnoszą opłaty na poziomie kilku euro od tony, w Europie ok. 500-600 euro/tony. Koszty te ponoszone są przez mieszkańców oraz JST. Narasta spór wokół systemu kaucyjnego.

Wszystkie problemy GOK zbiegają się w kwestii wysokości opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi w danej JST, co wywołuje napięcia albo na linii: mieszkańcy - JST lub w dyskusji nad planem budżetu wymagającym dopłat do systemu kosztem innych zadań, pozbawionych mechanizmu samofinansowania. Płaszczyzny funkcjonowania Gospodarki Odpadami Komunalnymi w kraju:

I. Systemowa

II. Samorządowa

III. Przedsiębiorstwa

Zasadnym wydaje się próba skumulowania najpoważniejszych problemów branży: technologicznych prawnych i ekonomicznych w jednym miejscu i czasie i poddania ich ocenie ekspertów.

TERMIN: 06.06.2023, godz. 00:00

MIEJSCE: , online

Maciej Kiełbus

Gorąco polecamy
Zarejestruj się już dziś:

REJESTRACJA

FORMULARZ KONTAKTOWY

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj