Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.


Działy:
 • Gospodarka komunalna

  W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

 • Podatki

  W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

 • Finanse publiczne

  W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

 • Zamówienia publiczne

  W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

 • Prawo cywilne

  W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

 • Nieruchomości

  W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

 • Procedury administracyjne

  W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

 • Ustrój

  W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

 • Inne

  W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

Kongres Perły Samorządu 2023To już jedenasta edycja rankingu Perły Samorządu. Ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród i wyróżnień nastąpi na odbywającym się po raz siódmy Kongresie Perły Samorządu, organizowanym wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i Urząd Miasta Gdyni.

Zapraszamy serdecznie do Gdyni 1-2 czerwca 2023 roku.

Dyskusje podczas Kongresu Perły Samorządu będą w istotnym stopniu skupione na finansach. Aby realizować swoje zadania oraz zaspokajać potrzeby mieszkańców, samorządy muszą dysponować odpowiednimi środkami. Wydarzenia ostatnich miesięcy i lat sprawiły, że stało się to szczególnie trudne. Kongres będzie okazją do dyskusji na temat wyzwań i niezbędnych zmian. Jak co roku, obok samorządowców zaprosimy do niej również przedstawicieli administracji centralnej a także ekspertów.

Główne obszary tematyczne Kongresu będą pokrywać się z tymi, które znajdują się w centrum uwagi władz samorządowych i lokalnych społeczności. Porozmawiamy o sprawach fundamentalnych – dochodach własnych samorządów, dotacjach i subwencjach oraz funduszach europejskich. Gdzie można szukać pieniędzy, jeśli w kasie ich nie ma?

Osobny wątek będzie dotyczył szpitali oraz ich kondycji finansowej i w tym kontekście prowadzenia bieżącej działalności. Zarządzający szpitalami oraz odpowiadający za ich funkcjonowanie codziennie muszą stawiać czoła wyzwaniom finansowym i organizacyjnym. Czy i jakie nowe rozwiązania są potrzebne?

Kolejnym tematem będzie sytuacja w oświacie i finansowanie edukacji. Pytanie, jak jest, a jaka powinna być rola samorządów. Co w systemie oświaty można w krótkim czasie zmienić, również w kontekście zmian demograficznych i napływu uchodźców z Ukrainy, na co postawić w długofalowej perspektywie?

Na Kongresie Perły Samorządu nie zabraknie również tematyki związanej z energetyką. Będzie on okazją do wymiany doświadczeń związanych z walką z wysokimi cenami. Co można zrobić, aby zmniejszyć wydatki? Co dalej z transformacją energetyczną i termomodernizacją? To niektóre zagadnienia, które zostaną poruszone.

Kolejnym ważnym obszarem będzie współpraca z przedsiębiorcami i inwestorami. Zmiany w gospodarce, również tej globalnej, przyniosły nowe wyzwania ale i otworzyły przed Polską nowe szanse. Na jakie procesy w świecie biznesu i gospodarki samorządowcy powinni zwrócić szczególną uwagę?

Jak co roku w Gdyni oprócz nagród dla najlepszych gmin i włodarzy w rankingu Perły Samorządu wręczymy wyróżnienia w rankingu Skarbnik Samorządu oraz w konkursie Samorządowy Lider Komunikacji i Promocji

Zapraszamy do udziału w Kongresie. Jesteśmy przekonani, że będzie dla naszych gości źródłem wiedzy i inspiracji. Zapraszamy do dzielenia się swoimi doświadczeniami, opiniami, wnioskami i postulatami.

DATA ROZPOCZĘCIA: 01.06.2023, godz. 00:00

DATA ZAKOŃCZENIA: 02.06.2023, godz. 00:00

MIEJSCE: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny w Gdyni (Aleja Zwycięstwa 96/98, Gdynia) , Gdynia

ORGANIZATOR:Dziennik Gazeta Prawna oraz Miasto Gdynia

Maciej Kiełbus
Michał Kostrzewa
Paweł Grzybowski
Konrad Różowicz

Gorąco polecamy
Zarejestruj się już dziś:

REJESTRACJA

FORMULARZ KONTAKTOWY

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj