26.01.2017


Opłata wyłącznie za postój w wyznaczonych miejscach w strefie płatnego parkowania

KATEGORIA: Wokanda

W ocenie Wojewody Pomorskiego niedopuszczalne jest uznanie za wyznaczone miejsce terenu całej strefy płatnego parkowania (SPP).

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 14 grudnia 2016 r. o nr PN-II.4131.127.2016.MB Wojewody Pomorski stwierdził częściową nieważność uchwały zmieniającej uchwałę rady gminy w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania oraz wysokości stawek opłat za parkowanie i opłaty dodatkowe oraz sposobu ich pobierania, w zakresie dotyczącym modyfikacji obszaru SPP.

Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym.

W dniu 3 listopada 2016 r. rada gmina podjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie ustalenia stref płatnego parkowania oraz wysokości stawek opłat za parkowanie i opłaty dodatkowe oraz sposobu ich pobierania. W dniu 14 listopada 2016 r. wpłynęła ona do Wojewody Pomorskiego, który po jej analizie prawnej stwierdził, że jeden z zawartych tam zapisów stanowi wykroczenie poza delegację ustawową określoną w art. 13 b ust. 1 ustawy o drogach publicznych. W jego ocenie, brak jest upoważnienia rady gminy do modyfikowania obszaru, na którym pobiera się opłaty za postój w SPP. Kwestia ta została uregulowana przez ustawodawcę, który przesądził o tym, że osoby korzystające z dróg publicznych mają obowiązek uiszczenia określonej opłaty na wyznaczonym obszarze, a w ramach tego obszaru wyłącznie na wyznaczonych miejscach, we wskazanych godzinach lub przez całą dobę. W związku z tym gmina musi wyznaczyć w SPP odpowiednie miejsca w celu pobierania opłaty. Tym samym nie jest dopuszczalne uznanie za wyznaczone miejsce całej strefy płatnego parkowania, bądź też części, obiektów i innych urządzeń od miejsc wyznaczonych, jak uczyniła to rada gminy w przedmiotowej uchwale.

W związku z powyższym, na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym organ nadzoru stwierdził nieważność uchwały rady gminy w części dotyczącej zakresu słów: „na drogach publicznych w SPP w takich ich częściach, obiektach i urządzeniach, lub w wyznaczonych miejscach, w których dozwolony jest postój tych pojazdów na podstawie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz zatwierdzonej organizacji ruchu”.

Poruszona w powyższym rozstrzygnięciu nadzorczym problematyka ustalania stref płatnego parkowania w uchwałach rad gmin była również na łamach Portalu w artykule pt. „Problemy rad gmin ze strefami płatnego parkowania”.



Autor:
Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego



Michalina Ostrowska

asystent, interesuje się prawem administracyjnym


TAGI: Rada gminy, Rozstrzygnięcie nadzorcze,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu