20.09.2016


Przyczyny odwołania członka rady seniorów muszą być precyzyjne i jednoznaczne

KATEGORIA: Wokanda

Zdaniem Wojewody Dolnośląskiego niedopuszczalne jest określenie przyczyn odwołania członka rady seniorów w sposób nieprecyzyjny i nieostry.

Rozstrzygnięciem nadzorczym Nr NK-N.4131.152.27.2016.MG z dnia 24 czerwca 2016 r. Wojewoda Dolnośląski stwierdził nieważność uchwały rady gminy w sprawie utworzenia gminnej rady seniorów oraz nadania jej statutu w części dotyczącej przypadków, w których można odwołać członka rady seniorów.

Powyższy akt nadzoru wydany został w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Zgodnie z art. 5c ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym, rada gminy, powołując gminną radę seniorów, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania, dążąc do wykorzystania potencjału działających organizacji osób starszych oraz podmiotów działających na rzecz osób starszych, a także zapewnienia sprawnego sposobu wyboru członków gminnej rady seniorów.

Na podstawie powyższego przepisu rada gminy podjęła uchwałę w sprawie utworzenia gminnej rady seniorów oraz nadania jej statutu.

W jednym z jej przepisów postanowiono, że w uzasadnionych przypadkach wójt może odwołać członka rady seniorów przed zakończeniem kadencji, w szczególności, w przypadku ujawnienia okoliczności mogących poddać w wątpliwość wiarygodność członka rady seniorów, niezbędną do wykonywania statutowych zadań.

Badając legalność ww. uchwały, Wojewoda Dolnośląski stwierdził, że została ona podjęta z istotnym naruszeniem prawa.

Zdaniem organu nadzoru przywołana powyżej regulacja w zakresie, w jakim przewiduje możliwość odwołania członka z powodu ujawnienia określonych okoliczności mogących poddać w wątpliwość wiarygodność członka rady seniorów, niezbędną do wykonywania statutowych zadań rady seniorów jest nieprecyzyjna i nieostra znaczeniowo. Jak wskazał bowiem Wojewoda Dolnośląski, dokonując interpretacji powyższego przepisu nie ma możliwości precyzyjnego i jednoznacznego ustalenia konkretnych okoliczności, w oparciu o które wójt mógłby odwołać członka rady seniorów przed zakończeniem kadencji.

W analogiczny, jak powyższy sposób, zdaniem organu nadzoru należy odnieść się do użytych w treści uchwały sformułowań „w uzasadnionych przypadkach” i „w szczególności”, które nadają charakter otwarty przesłankom odwołania. Powoduje to tym samym sytuację, w której istnieje możliwość odwołania z powodów nieokreślonych w uchwale, co w konsekwencji, zdaniem Wojewody Dolnośląskiego, prowadzi do swoistego rodzaju niepewności wobec prawa dla podmiotów, których powyższy przepis dotyczy.

Z powyższych powodów organ nadzoru stwierdził częściową nieważność uchwały rady gminy w sprawie utworzenia gminnej rady seniorów oraz nadania jej statutu.



Autor:
Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego


TAGI: Rada gminy, Rada Powiatu, Rada seniorów, Rozstrzygnięcie nadzorcze, Samorząd,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu