07.09.2016


Zgodność uchwały rady gminy z przepisami statutowymi

KATEGORIA: Wokanda

Zdaniem Wojewody Śląskiego uchwała podejmowana przez radę gminy sprzeczna z przepisami statutu tej gminy jest nieważna.

Rozstrzygnięciem nadzorczym Nr NPII.4131.1.436.2016 z dnia 10 sierpnia 2016 r. Wojewoda Śląski stwierdził nieważność uchwały rady gminy w sprawie odwołania wiceprzewodniczącego rady gminy.

Powyższe rozstrzygnięcie zostało wydane w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie odwołania wiceprzewodniczącego rady gminy.

Zgodnie z art. 19 ust. 4 w zw. z ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, odwołanie wiceprzewodniczącego rady gminy następuje na wniosek co najmniej ¼ ustawowego składu gminy, w głosowaniu tajnym, bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady.

Jednocześnie w statucie gminy oprócz powyższego wskazano, że odwołanie przewodniczącego i wiceprzewodniczącego rady następuje na następnej sesji, na której zgłoszono wniosek o odwołanie.

Po analizie przesłanych informacji Wojewoda Śląski uznał, że podjęta uchwała jest zgodna z art. 19 ust. 4 w zw. z ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, bowiem spełnia wszystkie wskazane tam wymagania co do procedury jej podjęcia, jednakże uchwała ta jest sprzeczna z ww. zapisem statutu gminy. Jak bowiem wskazał organ nadzoru uchwała nie została podjęta na następnej sesji, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, a na kolejnej sesji.

Jak wskazał Wojewoda Śląski, organy władzy publicznej, a więc również rada gminy, zgodnie z art. 7 Konstytucji RP działają na podstawie i w granicach prawa. Oznacza to, że mogą one działać wyłącznie w granicach wyznaczonych przez normy prawne, określające ich kompetencje, zadania i tryb postępowania. Tym samym, zdaniem organu nadzoru, skoro w statucie gminy, który stanowi źródło powszechnie obowiązującego prawa na terenie gminy, postanowiono, że głosowanie w sprawie odwołania przeprowadza rada gminy na następnej sesji, na której zgłoszono wniosek o odwołanie, to niewypełnienie delegacji w powyższym zakresie oznacza istotne naruszenie prawa.

Mając powyższe na uwadze Wojewoda Śląski stwierdził nieważność uchwały rady gminy w sprawie odwołania wiceprzewodniczącego rady gminy.



Autor:
Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego


TAGI: Rada gminy, Radny, Rozstrzygnięcie nadzorcze, Samorząd,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu