15.07.2016


Od 28 lipca 2016 r. rewolucja w prawie zamówień publicznych

KATEGORIA: Przepisy

W dniu 28 lipca 2016 r. wchodzą w życie długo wyczekiwane przepisy zmieniające ustawę Prawo zamówień publicznych.

Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw[i] [dalej również: „nowela”] wprowadza gruntowne zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych[ii] [dalej również: „ustawa Pr.z.p”]. Celem noweli jest przede wszystkim wdrożenie do polskiego prawa  dyrektywy 2014/24/UE oraz dyrektywy 2014/25/UE, ale też odpowiedzenie na postulaty zgłaszane od jakiegoś czasu przez uczestników rynku zamówień publicznych. W związku z ogłoszeniem nowelizacji w Dzienniku Ustaw z dnia 13 lipca 2016 r., większość jej przepisów wchodzi w życie 28 lipca 2016 r.

Postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wszczynane od 28 lipca 2016 r. będą podlegały przepisom ustawy Pr.z.p. w brzmieniu zmienionym nowelą (art. 16 ust. 1 noweli). Przepisy przejściowe noweli są jednak dość złożone i warto zwrócić uwagę na rozbieżność dat wejścia w życie poszczególnych rozwiązań wynikających z nowej regulacji (np. zamówienia in-house, e-zamówienia).

W związku z dużym zakresem zmian w ustawie Pr.z.p., wprowadzone zostaną również nowe przepisy wykonawcze - istotne dla praktyki zamawiających, w tym:

których projekty dostępne są na stronie Rządowego Centrum Legislacji (www.rcl.gov.pl).

Nowela P.z.p. istotnie wpływa na zakres stosowania ustawy Pr.z.p., zasady udzielania zamówień oraz na sposób przygotowania i prowadzenia przez zamawiających postępowań o udzielenie zamówień publicznych.

Wśród licznych zmian wprowadzanych nowelą tylko przykładowo wskazać można na poniższe:


[i] Ustawa z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2016 r., poz. 1020).

[ii] Ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Tekst jednolity: Dz.U. z 2015 r., poz. 2164, z późn. zm.).



Autor:
Michał Prętnicki

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie zamówień publicznych i partnerstwie publiczno-prywatnym oraz negocjacjach i opracowywaniu kontraktów.


TAGI: Przetargi,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu