12.07.2013


Szlaki rowerowe i dla pieszych możliwe również na wałach przeciwpowodziowych?

KATEGORIA: Przepisy

Prezydent RP przedstawił projekt nowelizacji Prawa wodnego ułatwiający realizację wybranych inwestycji na obszarach zagrożenia powodziowego.

W ramach utworzonego przez Prezydenta RP Forum Debaty Publicznej (http://www.prezydent.pl/dialog/fdp/o-forum/), będącego formą konsultacji społecznych w istotnych dla kraju kwestiach, przedstawiony został projekt nowelizacji Prawa wodnego. Projekt ten ma na celu ułatwienie realizacji inwestycji w postaci dróg dla rowerów lub pieszych oraz wyznaczania szlaków rowerowych lub szlaków pieszych na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią oraz na wałach przeciwpowodziowych.

Obecnie obowiązujące przepisy zakazują poruszania się rowerami po koronie i wzdłuż wałów przeciwpowodziowych. Propozycja nowelizacji Prawa wodnego znosi ten zakaz, jednocześnie zachowując inne zakazy chroniące wody przed zanieczyszczeniem oraz służące ochronie przed powodzią. W przypadku jednak, gdy na skutek ruchu rowerów lub ruchu pieszego zagrożona będzie szczelność lub stabilność wałów przeciwpowodziowych oraz w razie wystąpienia sytuacji zagrożenia powodziowego lub innego zagrożenia powodującego konieczność ograniczenia możliwości poruszania się po wałach, jak również w razie konieczności wykonania prac związanych z konserwacją lub remontem wałów przeciwpowodziowych, właściwy organ na wniosek marszałka województwa będzie miał obowiązek wprowadzenia w drodze zarządzenia czasowego zakazu przejeżdżania przez wały oraz wzdłuż korony wałów rowerami lub poruszania się pieszych po wałach.

Głównym założeniem projektowanych zmian jest dopuszczenie do uprawiania turystyki na terenach zagrożonych powodzią i na wałach przeciwpowodziowych, które w większości są terenami o dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, gdzie można uprawiać turystykę, zwłaszcza rowerową.

Zgodnie z informacjami zawartymi w uzasadnieniu do projektu nowelizacji Prawa wodnego, w Polsce jest około 9,5 tys. km obwałowań, w przeważającej części położonych w terenach o bardzo dużych walorach przyrodniczych i krajobrazowych. Tereny te są także niezwykle atrakcyjne dla rozwoju turystyki, niepowodującej konieczności budowy infrastruktury drogowej, hotelowej czy żywieniowej.

Z wnioskiem o wyznaczenie szlaku pieszego lub rowerowego na takich terenach będzie mogła wystąpić, np. jednostka samorządu terytorialnego, co w ocenie projektodawców może przynieść jej wyłącznie same korzyści, z niewielkimi kosztami mającymi na celu tylko oznakowanie takiego szlaku pieszo-rowerowego.

Proponowane zmiany wpłyną pozytywnie zarówno na rynek pracy i rozwój regionu, ale również na rozwój turystyki na danym obszarze, co może się wiązać ze wzrostem wpływów do budżetów poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Jak wskazuje się w ocenach skutków regulacji projektu nowelizacji Prawa wodnego przewiduje się umiarkowany, korzystny wpływ projektu ustawy na lokalny rynek pracy. W otoczeniu wyznaczonych szlaków rowerowych lub pieszych, wskutek wzmożonego ruchu turystycznego, może rozwinąć się w sposób umiarkowany sektor usług gastronomicznych, serwisowych i innych.

Dopuszczenie do przemieszczania się po terenach zagrożonych powodzią i wałach przeciwpowodziowych będących terenami o dużych walorach przyrodniczo-krajobrazowych, przyczyni się również do rozwoju turystyki, a co za tym idzie rozwoju regionalnego poprzez umożliwienie w większym stopniu niż dotychczas wykorzystania zasobów przyrody z zachowaniem jakości środowiska naturalnego, a zwłaszcza wodnego.

Obecnie projekt nowelizacji jest na etapie składania uwag i opinii, co można czynić do dnia 26 lipca 2013 r. Więcej informacji, jak również sam projekt zmiany Prawa wodnego znajduje się pod następującym adresem: TUTAJ.



Autor:
Maciej Kiełbus

Partner Zarządzający, prawnik w ZIEMSKI&PARTNERS Kancelaria Prawna Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządu terytorialnego oraz prawa odpadowego



Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego


TAGI: Prezydent RP, Nowelizacja, Prawo wodne,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu