27.11.2015


Nowe wymogi dla osób powoływanych na stanowisko wojewody

KATEGORIA: Przepisy

Od dnia 27 listopada 2015 r. osoba powoływana na stanowisko wojewody nie musi już posiadać 3-letniego stażu pracy w zakresie kierowania zespołami ludzkimi.

Ustawą z dnia 19 listopada 2015 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw dokonano zmian również w ustawie o wojewodzie i administracji rządowej w województwie, w zakresie wymogów, jakie ustawodawca stawia osobom powoływanym na stanowisko wojewody.

W dotychczasowym brzmieniu art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy o wojewodzie i administracji rządowej w województwie na stanowisko wojewody mogła być powołana osoba, która m.in. posiadała 3-letni staż pracy w zakresie kierowania zespołami ludzkimi.

Ww. nowelizacją z dnia 19 listopada 2015 r., która weszła w życie dnia 27 listopada 2015 r. (z dniem następującym po dniu ogłoszenia, które nastąpiło dnia 26 listopada 2016 r.), zmieniono brzmienie tego artykułu w ten sposób, że obecnie na stanowisko wojewody może być powołana osoba, która m.in. daje rękojmię należytego wykonywania obowiązków wojewody.

W uzasadnieniu do projektu ww. noweli wskazano, że „z mocy art. 152 ust. 1 Konstytucji, przedstawicielem Rady Ministrów w województwie jest wojewoda. W ocenie projektodawców to właśnie rząd powinien mieć możliwie szerokie uprawnienia do badania kompetencji kandydatów na wojewodów i powołania osób dających najlepszą rękojmię wykonywania zadań przedstawiciela rządu w województwie. Obecna konstrukcja przepisu tego nie gwarantuje. Samo bowiem posiadanie formalnego trzyletniego doświadczenia w kierowaniu zasobami ludzkimi nie jest jeszcze równoznaczne z nabyciem odpowiednich kompetencji, niezbędnych do właściwego wykonywania zadań wojewody”.

Czas pokaże, czy wprowadzone zmiany pozytywnie wpłyną na funkcjonowanie administracji rządowej na szczeblu wojewódzkim.



Autor:
Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego


TAGI: Nowelizacja, Wojewoda,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu