16.03.2016


Udostępnianie na wniosek informacji zamieszczonej w BIP

KATEGORIA: Wokanda

Zdaniem WSA we Wrocławiu, podmiot zobowiązany, do którego skierowano wniosek, zwolniony jest z obowiązku udostępnienia informacji publicznej, która została ujawniona w BIP.

Wyrokiem z dnia 23 września 2015 r. (sygn. IV SAB/Wr 212/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę na bezczynność burmistrza w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Do burmistrza wpłynął, drogą elektroniczną, wniosek o udostępnienie informacji publicznej poprzez przesłanie kopii formy elektronicznej części opisowej operatu uzdrowiskowego.

W odpowiedzi organ poinformował wnioskodawcę, że żądana informacja została już udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP). Tym samym, burmistrz nie ma obowiązku udostępniania ponownie tych samych informacji publicznych.

W związku z powyższym, wnioskodawca wniósł do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego we Wrocławiu skargę na bezczynności burmistrza w przedmiocie udostępnienia żądanej informacji publicznej.

Wyrokiem z dnia 23 września 2015 r. (sygn. IV SAB/Wr 212/15) Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę na bezczynność burmistrza.

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że stosownie do art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej, informacja publiczna, która nie została udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej lub centralnym repozytorium jest udostępniana na wniosek. Z przepisu tego wynika, że tryb wnioskowy przewidziany jest wyłącznie dla informacji, których nie zamieszczono w BIP lub centralnym repozytorium. Tym samym, podmiot zobowiązany, do którego skierowany jest wniosek o udostępnienie informacji publicznej, zwolniony jest z obowiązku udostępnienia informacji, która została już ujawniona w BIP lub centralnym repozytorium.

Jednocześnie WSA we Wrocławiu wskazał, że brak jest podstaw do żądania od organu dokonywania wydruku informacji zamieszczonych w BIP i przesyłanie ich wnioskodawcy. Z przepisu art. 10 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej wyraźnie bowiem wynika, że na wniosek udostępniana jest wyłącznie informacja publiczna nieudostępniona w BIP. Jak wskazał Sąd, niezasadnym byłoby bowiem ponowne udostępnianie informacji publicznej udostępnionej już w BIP, skoro możliwe jest kopiowanie tej informacji, jak również jej wydruk, przesłanie, czy też przeniesienie na odpowiedni, powszechnie stosowany nośnik informacji.

Tym samym, zdaniem WSA we Wrocławiu, skoro żądana przez wnioskodawcę informacja publiczna została udostępniona w BIP, to nie mógł mieć zastosowania przepis art. 14 ustawy o dostępie do informacji publicznej, zgodnie z którym udostępnianie informacji publicznej na wniosek następuje w sposób i w formie zgodnych z wnioskiem.

Sąd wskazał również, że w rozpoznawanej sprawie nie ulega wątpliwości, że wnioskodawca nie należy do kręgu podmiotów, wobec których można by powziąć wątpliwości co do możliwości osobistego, to jest bez angażowania osób trzecich, odczytania informacji opublikowanej na stronach internetowych BIP zwłaszcza, że wniosek o udostępnienie informacji publicznej został skierowany drogą elektroniczną.

_________________________________________________________________________

Szukasz pomocy prawnej w opisanym przez nas zakresie?

Sprawdź naszą PROPOZYCJĘ.



Autor:
Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego


TAGI: Informacja publiczna, Wyrok WSA,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu