02.01.2015


Portalowe podsumowanie 2014 roku

KATEGORIA: Praktyka

Rok 2014 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania Portalu PrawoDlaSamorządu.pl

Portal PrawoDlaSamorządu.pl został zarejestrowany w rejestrze dzienników i czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu postanowieniem z dnia 13 maja 2013 roku. Z tym dniem rozpoczęliśmy naszą działalność. W konsekwencji dopiero rok 2014 był pierwszym pełnym rokiem funkcjonowania Portalu. Wraz z jego końcem redakcja portalu postanowiła przedstawić krótkie podsumowanie naszej aktywności.

W 2014 roku w Portalu PrawoDlaSamorządu.pl opublikowano 256 artykułów. Biorąc pod uwagę fakt, iż minionym roku było 250 dni roboczych oznacza to, iż każdego dnia roboczego udało nam się opublikować nowy „unikatowy” artykuł, a nadto aż sześciokrotnie opublikowaliśmy jednego dnia aż dwa artykuły.

Najwięcej artykułów opublikowaliśmy w Dziale WOKANDA (106), w którym omawiamy najnowsze orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów administracyjnych oraz sądów powszechnych. W Dziale PRAKTYKA, w którym omawiane są wybrane zagadnienia prawa samorządowego, opublikowaliśmy 82 artykuły. Najmniej artykułów (68) opublikowaliśmy w Dziale PRZEPISY, w którym prezentujemy najnowsze zmiany w prawie, począwszy od wczesnych etapów prac legislacyjnych.

Przez cały 2014 roku nasz Portal odwiedziło ponad 64.000 użytkowników, którzy dokonali blisko 227.000 odsłon naszych stron (źródło: Google Analytics). Co dla nas szczególnie istotne statystki wskazują stały wzrost zainteresowania naszym Portalem. Porównując dane ze stycznia i grudnia 2014 roku odnotowaliśmy wzrost ilości odsłon o 8.500 miesięcznie.

Z największym zainteresowaniem spotkał się artykuł mec. Dominika Goślickiego oraz Natalii Łukasiewicz „Postępowanie egzekucyjne w administracji – nowe akty wykonawcze” opublikowany 29 maja 2014 roku (ponad 7.000 odsłon). Na drugim miejscu w rankingu najpopularniejszych artykułów opublikowanych w 2014 roku znalazł się artykuł Macieja Kiełbusa „Kolejna nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?” z dnia 17 marca 2014 roku (blisko 4.000 odsłon). Artykuł ten zapoczątkował cykl artykułów związanych z nowelizacją „ustawy śmieciowej”, w ramach którego opublikowaliśmy 8 artykułów na bieżąco opisując każdy z etapów procedury ustawodawczej. Trzecie miejsce w rankingu najbardziej „poczytnych” artykułów w 2014 roku zajął artykuł mec. Michała Prętnickiego „Podwyższenie progu bagatelności do 30.000 euro – czy już niebawem?” opublikowany 24 marca 2014 roku (ponad 3.000 odsłon). Ponadto 15 innych artykułów przekroczyło próg 1.000 odsłon.

 

Nasz Portal funkcjonuje także w mediach społecznościowych (m.in. Facebook, LinkedIn, Twitter, Google+). Z największym zainteresowaniem użytkowników tych portali spotkał się artykuł Mateusza Karciarza i Macieja Kiełbusa „Pierwsza sesja nowej rady gminy” opublikowany 21 listopada 2014 roku. Drugie miejsce w tej kategorii zajął artykuł Macieja Kiełbusa „Sejm uchwalił nowelizację ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach” z dnia 13 października 2014 roku. Na trzecim miejscu uplasował się artykuł Marty Bokiej i Macieja Kiełbusa „Jakie są kompetencje przewodniczącego rady gminy?” z dnia 16 lipca 2014 roku.

W 2014 roku znacząco poszerzyło się grono Partnerów naszego Portalu. Obecnie Partnerami Portalu są:

1.     Związek Miast Polskich,

2.     Wielkopolski Ośrodek Kształcenia i Studiów Samorządowych,

3.     Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski,

4.     Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego,

5.     Związek Gmin Pomorskich,

6.     Związek Gmin Lubelszczyzny,

7.     Stowarzyszenie Związek Gmin i Powiatów Regionu Łódzkiego,

8.     Pismo Samorządu Terytorialnego „WSPÓLNOTA”.

Mamy nadzieję, iż w 2015 roku nasz Portal będzie się cieszył równie dużym zainteresowaniem Czytelników, z myślą o których przygotowujemy nasze artykuły. Naszym celem jest utrzymanie dotychczasowej częstotliwości publikowania artykułów, które mamy nadzieję trafią do jak najszerszej rzeszy odbiorców.

Mamy nadzieję, iż w 2015 roku nasz Portal sprosta Państwa oczekiwaniom stając się cenny źródłem informacji o prawie samorządowym.



Autor:
Prof. UAM dr hab. Krystian Ziemski

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, profesor nadzwyczajny na WPiA UAM, Senior Partner, ekspert w zakresie prawa administracyjnego, prawa samorządu terytorialnego oraz energetycznego



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu