02.12.2014


Pacjenci szpitali uzdrowiskowych nie płacą opłaty

KATEGORIA: Wokanda

Od osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych nie pobiera się opłaty uzdrowiskowej. Wskazówki dla samorządowych organów podatkowych przedstawił niedawno Minister Finansów w interpretacji ogólnej (sygn. PL/LS/838/9/SIA/14/).

Zgodnie z ogólną regułą osoby fizyczne przebywające dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska, zobowiązane są za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach uiszczać opłatę uzdrowiskową w stosownej wysokości. Z obowiązku ponoszenia przedmiotowej opłaty ustawodawca zwolnił natomiast osoby przebywające w szpitalach.

Do określenia zakresu wspomnianego zwolnienia kluczowe znaczenie ma wykładnia pojęcia „szpital”. Od prawidłowego rozumienia tego terminu zależy bowiem m.in. możliwość korzystania z preferencji przez osoby przebywające w szpitalach uzdrowiskowych. Minister Finansów, dostrzegając rozbieżności w tym zakresie w praktyce samorządowych organów podatkowych postanowił dokonać urzędowej interpretacji przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Z uwagi na brak w ustawie podatkowej definicji legalnej pojęcia „szpital”, Minister Finansów za zasadne uznał odwołanie się do przepisów o działalności leczniczej. W ich świetle, szpitalem jest przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, w którym podmiot ten wykonuje działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne. Zabieg powyższy, polegający na odwołaniu się do innej, niż prawo podatkowe gałęzi prawa, Minister uzasadnił „zasadą poprawnej legislacji”, która dopuszcza takie działanie w sytuacji, gdy brak jest w prawie podatkowym swoistych, autonomicznych regulacji.

W omawianej interpretacji powołano się jednak nie tylko na przepisy ogólne o działalności leczniczej, lecz także na szczegółowe unormowania dotyczące lecznictwa uzdrowiskowego. W myśl przepisów o lecznictwie uzdrowiskowym, szpital uzdrowiskowy zajmuje się m.in. wykonywaniem działalności leczniczej w rodzaju ambulatoryjne lub stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne (zakres i cel tych świadczeń wynika ze sprecyzowanego w przepisach uzdrowiskowego charakteru szpitala). Szpital uzdrowiskowy to – jak z powyższego wynika – pewien rodzaj szpitala.

Znajduje to potwierdzenie także w tym, że przepisy o lecznictwie uzdrowiskowym odsyłają w zakresie nieuregulowanym do postanowień ustawy o działalności leczniczej, która z kolei wskazuje, że rodzajami działalności leczniczej są m.in. stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne szpitalne. Jednocześnie, ilekroć w przepisach o działalności leczniczej występuje pojęcie działalności leczniczej w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne bez bliższego określenia - rozumie się przez to działalność leczniczą w rodzaju świadczenia szpitalne.

W konsekwencji Minister Finansów potwierdził zarazem, że szpital uzdrowiskowy jest jednym z rodzajów szpitali w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, a tym samym szpitalem w rozumieniu przepisów o opłacie uzdrowiskowej.

Podsumowując stwierdzić należy, że w świetle omawianej interpretacji ogólnej zawarte w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych zwolnienie z obowiązku ponoszenia opłaty uzdrowiskowej osób przebywających w szpitalach obejmuje również osoby przebywające w szpitalach uzdrowiskowych.


Autor:
Dr n. pr. Paweł Grzybowski

Doktor nauk prawnych, w Kancelarii Prawnej Ziemski & Partners w Poznaniu specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej



Dominik Goślicki

radca prawnyw Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, w szczególności podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości.


TAGI: PIT, NIK, Interpretacje podatkowe, Podatki i opłaty lokalne, Samorząd,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu