01.10.2014


Czy możliwe będzie łączenie funkcji wójta z mandatem senatora?

KATEGORIA: Przepisy

Posłowie SLD wnieśli do Sejmu projekt ustawy, który zezwala na łączenie funkcji wójta lub jego zastępcy z mandatem senatora.

W dniu 16 września 2014 roku grupa posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyła do Marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 594 z późn. zm.). Proponowany projekt zakłada zmianę obecnie obowiązującego art. 27 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym poprzez wykreślenie z katalogu funkcji i stanowisk, których nie wolno łączyć z funkcją wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub jego zastępcy funkcji senatora.

Argumentując konieczność wprowadzenia przedmiotowej zmiany, projektodawcy podnoszą, że zniesienie zakazu łączeniu funkcji wójta, lub jego zastępcy z mandatem senatora będzie miało pozytywne przełożenie na wzmocnienie pozycji Senatu. Projektodawcy podnoszą, że wprowadzenie postulowanej zmiany doprowadzi do pełniejszej reprezentacji obywateli w Senacie, gdyż zostanie ona rozszerzona o przedstawicieli samorządu terytorialnego szczebla gminnego, o ile oczywiście uzyskają oni odpowiednie poparcie w wyborach parlamentarnych. Projektodawcy wskazują również, że proponowana zmiana przysłuży się przekształcenie „Izby refleksji i zadumy”, jak nazywany jest obecnie Senat w prężniej działający organ władzy ustawodawczej.

Trzeba podkreślić, że projekt przygotowany przez posłów SLD jest w istocie niezwykle syntetyczny. Zakłada on bowiem zniesienie zakazu łączenia mandatu senatora jedynie z funkcją wójta (burmistrza, prezydenta miasta) lub jego zastępcy. W projekcie nie ma natomiast mowy o podobnej zmianie w odniesieniu do członków zarządów powiatów oraz województw, a także do radnych, któregokolwiek szczebla samorządowego. Trzeba się zatem zastanowić, jakie ratio przemawia w tym wypadku za zawężeniem proponowanych zmian jedynie do funkcji wójta (burmistrza prezydenta miasta) lub jego zastępcy. Jeżeli w intencji twórców projektu jest, zgodnie z argumentacją podaną w uzasadnieniu, wzmocnienie samorządowego charakteru Senatu, to proponowane rozwiązanie uznać należy, za pewien brak konsekwencji z ich strony.

Pomimo tych zastrzeżeń, nie sposób nie dostrzec oczywiście pozytywnych zmian, do jakich może prowadzić zniesienie zakazu łączenia funkcji wójta oraz jego zastępcy z mandatem senatora. Szczególnie wyraźne stają się one w kontekście wielokrotnie podkreślanej przez sam Senat chęci stania się izbą samorządową, reprezentującą  samorządność i samorządy w Polsce. Dopuszczenie możliwości łączenia funkcji wójta oraz jego zastępcy z senatorskim mandatem powinno wyraźnie wzmocnić samorządowy charakter Drugiej Izby, a tym samym może osłabić zasadność pytań o sens i potrzebę funkcjonowania takiego ciała w rodzimym systemie konstytucyjnym.

W związku z powyższym z zainteresowaniem będziemy śledzić dalsze losy projektu grupy posłów Sojuszu Lewicy Demokratycznej i informować o nich na łamach portalu Prawo dla Samorządu.


Autor:
Maciej Kiełbus

Partner, prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządowego



Tymoteusz Mądry

TAGI: Prawo wyborcze, Wybory samorządowe, Legislacja, Wójt, Senat, mandat, Samorząd,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu