27.06.2014


Projekt ustawy samorządowej przyjęty przez Rząd

KATEGORIA: Przepisy

W dniu 17 czerwca Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy samorządowej opracowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Główne założenia projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przygotowanego przez ekspertów Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji zostały wypracowane we współpracy ze stroną samorządową, m.in. podczas obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Najważniejsze proponowane zmiany dotyczą m.in.:

Na temat poprzednich wersji ministerialnego projektu ustawy samorządowej pisaliśmy w następujących artykułach:

  1. z dnia 18 listopada 2013 r., pt. „Ministerialne propozycje zmian prawa samorządowego”;
  2. z dnia 5 marca 2014 r., pt. „Nowelizacja samorządowa – zmiany również w podatkach! – część I”;
  3. z dnia 11 marca 2014 r., pt. „Nowelizacja samorządowa – zmiany również w podatkach! – część II”.

Opracowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji projekt ustawy samorządowej nie jest jedynym, dotyczącym problematyki jednostek samorządu terytorialnego. Obecnie w Sejmie trwają prace nad przedstawionym przez Prezydenta RP projektem ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i regionalnego oraz o zmianie niektórych ustaw. Więcej na ten temat patrz: artykuł z dnia 17 czerwca 2014 r., pt. „PROJEKT PREZYDENCKI: Rządowa ocena prezydenckiego projektu ustawy samorządowej” oraz powołane tam dalsze artykuły o tej tematyce.

___________________________________

Na temat kodyfikacji prawa samorządowego patrz również: artykuł z dnia 20 listopada 2013 r., pt. „Czemu ma służyć Komisja Kodyfikacyjna Prawa Samorządowego?”.



Autor:
Maciej Kiełbus

Partner Zarządzający, prawnik w ZIEMSKI&PARTNERS Kancelaria Prawna Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządu terytorialnego oraz prawa odpadowego



Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego


TAGI: Nowelizacja, Samorząd,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu