05.06.2014


Zarządca nieruchomości wielolokalowej w opłacie za gospodarowanie odpadami

KATEGORIA: Wokanda

Przepisy ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nie dają podstawy do tego, aby zarządcy nieruchomości wspólnej przypisać cechy płatnika opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Na zarządcy ciąży obowiązek ponoszenia opłaty oraz składania deklaracji o wysokości opłaty - jedynie jednak w odniesieniu do nieruchomości wspólnej.

Powyższe tezy wynikają z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu [dalej: WSA] (sygn. I SA/Wr 67/14).

Przedmiotem skargi w niniejszej sprawie była indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego wydana na wniosek podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą w zakresie zarządzania nieruchomościami. Wątpliwości zarządcy dotyczyły zakresu ciążących na nim obowiązków wynikających z przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach [dalej: u.c.p.g.], tj. obowiązku ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w odniesieniu do zarządzanych budynków wielolokalowych, a także wykonywania obowiązków płatnika w zakresie wspomnianej opłaty.

Rozpatrujący sprawę Sąd w pierwszej kolejności odniósł się do zagadnienia związanego z problematyką przypisania zarządcy nieruchomości cech płatnika opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Podstawą rozważań WSA był przepis art. 2 ust. 3 u.c.p.g., w myśl którego w przypadku nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi, w których ustanowiono odrębną własność lokali, obowiązki właściciela lokali obciążają osoby sprawujące zarząd nieruchomością wspólną. Sąd zwrócił uwagę na zawarty w powołanym przepisie zwrot „obciążają” i jego słownikowe znaczenie. Jak podkreślono w omawianym wyroku, słowo „obciążać” oznacza „nałożyć na kogoś jakieś zobowiązanie”, „uczynić kogoś odpowiedzialnym za coś”.

Skoro – jak z powyższego wynika – osobę sprawującą zarząd nieruchomości wspólnej obciążono na mocy ustawy obowiązkiem ponoszenia opłaty (właściwym podatnikowi), to nie można jednocześnie twierdzić, że osoba ta jest płatnikiem opłaty. Ponadto z przepisu jasno wynika, iż zarządca jest zobowiązany do złożenia deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i jej zapłaty, nie zaś do jej obliczenia, poboru od podatnika oraz wpłacenia odpowiedniej kwoty opłaty do organu gminy. Przepis wskazujący na obowiązki zarządcy nie daje podstaw do przypisywania mu cech płatnika, nie tylko dlatego, że nie używa wprost terminu „płatnik”, ale zwłaszcza dlatego, że nie powierza danemu podmiotowi wykonywania czynności przypisywanych w Ordynacji podatkowej płatnikowi (obliczenie, pobór i wpłata cudzego podatku).

Co się tyczy drugiej kwestii, Sąd wskazał, że z analizy obowiązujących przepisów prawa, wynika, iż obowiązki podatnika opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, przypisuje się osobie sprawującej zarząd nieruchomością, lecz jedynie w odniesieniu do nieruchomości wspólnej. W pozostałym zakresie obowiązek taki ponoszą właściciele lokali w odniesieniu do lokalu wyodrębnionego. Jak wywodził WSA, gdyby ustawodawca chciał obciążyć zarządcę nieruchomości wszystkimi obowiązkami właścicieli wyodrębnionych lokali, to nie wskazywałby w omawianym art. 2 ust 3 u.c.p.g., że obowiązki właściciela nieruchomości obciążają właścicieli lokali, w przypadku gdy zarząd nie został wybrany. Właściciele lokali są bowiem z mocy ustawy właścicielami nieruchomości i tym samym na podstawie przepisów ustawy u.c.p.g. zobowiązani są do zapłaty opłaty za gospodarowanie odpadami.

Ponadto, Sąd wskazał, że systemem gospodarowania odpadami komunalnymi objęci są wszyscy właściciele nieruchomości. W budynkach wielolokalowych funkcję utrzymania czystości i porządku nieruchomości wspólnej pełni osoba sprawująca zarząd. To w ramach jej obowiązków leży utrzymanie w należytym porządku i czystości pomieszczeń i urządzeń budynku, służących do wspólnego użytku właścicieli lokali w nieruchomości wspólnej. Powoduje to, iż w odniesieniu do takiej nieruchomości, tylko zarządca dysponuje wiedzą pozwalającą obliczyć opłatę, a to z kolei pozwala stwierdzić, iż obowiązek ponoszenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, oraz związany z nim obowiązek składania deklaracji obciąża zarządcę jedynie w odniesieniu do nieruchomości wspólnej.

Reasumując, Sąd dodał, że przymiot podatnika opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wyraźnie należy łączyć z możliwością władania nieruchomością. W odniesieniu do zarządcy, o władaniu mówić można wyłącznie w przypadku nieruchomości wspólnej. Powyższe jednoznacznie potwierdza w ocenie WSA, że obowiązkiem uiszczenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi obciążyć można zarządcę jedynie w stosunku do nieruchomości wspólnej.



Autor:
Dominik Goślicki

radca prawnyw Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, w szczególności podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości.



Dr n. pr. Paweł Grzybowski

Doktor nauk prawnych, w Kancelarii Prawnej Ziemski & Partners w Poznaniu specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej


TAGI: Opłata śmieciowa, Ustawa śmieciowa, Gospodarka odpadami, NIK, Wyrok WSA, Odpady, Zarząd,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu