25.10.2013


Czy organ może uzgadniać decyzje „sam ze sobą”?

KATEGORIA: Wokanda

Organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę, będący jednocześnie zarządcą drogi, nie może uzgadniać decyzji „sam ze sobą”- orzekł NSA.

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym.

Organ I instancji odmówił udzielenia Inwestorowi pozwolenia na budowę dwóch biurowców. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że Inwestor nie przedstawił uzgodnienia projektu zagospodarowania terenu z Zarządem Dróg i Zieleni. Powołał się na art. 35 ust.3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, z którego wynika, że zmianę zagospodarowania terenu przyległego do pasa drogowego, w szczególności polegającą na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, zarządca drogi uzgadnia w zakresie możliwości włączenia do drogi ruchu drogowego spowodowanego tą zmianą.

Spółka odwołała się od powyższej decyzji wskazując, że projekt zagospodarowania terenu został już uzgodniony z Zespołem Uzgadniania Dokumentacji, którego stałym członkiem jest Zarząd Dróg i Zieleni. Zdaniem Spółki uzgodnienia te były dokonywane na etapie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Wojewoda nie uwzględnił odwołania i utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Inwestor złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

W skardze podkreślił, że Zarząd Dróg i Zieleni jest jednostką organizacyjną Prezydenta Miasta, który z kolei jest organem uprawnionym do wydania pozwolenia na budowę. Nie może więc uzgadniać decyzji „sam ze sobą”.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku [dalej: WSA] zgodził się z argumentacją skarżącego i wyrokiem z dnia 19 października 2011 r. (sygn. akt II SA/Gd 950/10) uchylił zaskarżone decyzje.

W uzasadnieniu wyroku stwierdził, że w mieście na prawach powiatu zarządcą dróg jest prezydent miasta. Nawet w przypadku powierzenia innej jednostce organizacyjnej obowiązków zarządcy drogi, w myśl ustawy o drogach publicznych, zarzadcą pozostaje prezydent miasta.                       

Zdaniem Sądu I instancji w sytuacji, w której prezydent miasta jest właściwy zarówno do wydania decyzji o zatwierdzeniu projektu budowlanego i pozwolenia na budowę, jak i do jej uzgodnienia, nie powstaje obowiązek uzgodnienia decyzji przez inny organ. Domaganie się takiego uzgodnienia jest prawnie nieuzasadnione.

Od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego została złożona skarga kasacyjna. Wyrokiem z dnia 9 lipca 2013 roku, (sygn. akt II OSK 609/12) Naczelny Sąd Administracyjny skargę oddalił uznając, iż nie zawierała ona usprawiedliwionych podstaw.

NSA wyjaśnił, że prezydent miasta, który jest jednocześnie organem administracji architektoniczno – budowlanej i zarzadcą drogi nie może nakładać obowiązku uzgodnienia decyzji przez samego siebie.



Autor:
Agata Legat

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner, specjalizuje się w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa budowlanego oraz planowania przestrzennego.



Marta Bokiej

aplikant radcowski, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem prawa nieruchomości i inwestycji budowlanych


TAGI: Wyrok NSA, Drogi publiczne, Prawo budowlane, Zarząd,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu