14.12.2022


Zmiany w ustawie o służbie cywilnej

KATEGORIA: Przepisy

W dniu 2 listopada 2022 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie cywilnej oraz niektórych innych ustaw.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, zamiarem ustawodawcy jest uelastycznienie czasu pracy. Wprowadzony zostanie szerszy niż dotychczas katalog systemów i rozkładów czasu pracy, tj.: zadaniowy, skróconego tygodnia oraz system czasu pracy, w którym praca jest świadczona wyłącznie w piątki, soboty, niedziele i święta. Zapowiadane zmiany wynikają ze zróżnicowanej specyfiki pracy urzędów.

Ponadto, zapowiadane zmiany mają dotyczyć również podstawowego oraz równoważonego systemu czasu pracy  - zgodnie z zapowiedzią zmieni się sposób określania długości okresu rozliczeniowego oraz czas jego trwania. Z dotychczasowego określania w tygodniach nastąpi zmiana na miesiące. Umożliwi to korzystanie z dłuższych okresów rozliczeniowych (z obecnie maksymalnie 8 lub 12 tygodni).

Kolejne zmiany będą dotyczyły naborów do służby cywilnej. Zostaną one odbiurokratyzowane i uelastycznione. Podstawową formą aplikowania na wolne stanowisko pracy będzie droga elektroniczna. Przy czym, nadal pozostanie możliwość składania dokumentów w postaci papierowej. W dalszej kolejności komisja prowadząca nabór będzie uprawniona do wyłonienia więcej niż pięciu najlepszych kandydatów – proporcjonalnie do liczby stanowisk, na które będzie prowadzony nabór. Jednocześnie zniesione zostanie ograniczenie dotyczące liczby stanowisk, na które będzie można ogłosić i prowadzić jeden nabór. Zgodnie z informacją przekazaną przez stronę rządową. rozwiązanie to zwiększy efektywność naborów prowadzonych na kilka takich samych stanowisk.

W dalszej kolejności, zgodnie z projektowanymi zmianami, w służbie cywilnej nie będzie mogła być zatrudniona osoba, która od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów. Jako uzasadnienie wskazanego rozwiązania, została wskazana konieczność zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego państwa, szczególnie w sytuacji podwyższonego zagrożenia w związku z atakiem Rosji na terytorium Ukrainy.

Termin wejścia w życie proponowanych zmian nie został podany. Jak tylko poznamy szczegóły przyszłych zmian, w tym, kiedy zaczną obowiązywać, przekażemy Państwu taką informację.



Autor:
Anna Przygocka

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie cywilnym oraz prawie pracy


TAGI: prawo pracy, Służba cywilna, Ustawa o służbie cywilnej, Zmiana ustawy,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu