01.07.2022


Czy wójt może zaskarżyć uchwałę dotyczącą wotum zaufania?

KATEGORIA: Wokanda

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że osoba pełniąca funkcję wójta nie ma legitymacji do wniesienia skargi na uchwałę w sprawie nieudzielenia wotum zaufania.

Kwestia sądowej kontroli uchwał dotyczących nieudzielenia wotum zaufania organowi wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego jest już przedmiotem bogatego orzecznictwa wojewódzkich sądów administracyjnych. Co jednak szczególnie istotne, zapadają pierwsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w tych sprawach.

W postanowieniu z dnia 1 czerwca 2022 r., sygn. III OSK 5083/21[1] NSA stwierdził, że osoba pełniąca funkcję wójta nie ma legitymacji do wniesienia skargi na uchwałę w sprawie nieudzielenia wójtowi wotum zaufania. Sąd uznał, że nie narusza ona interesu prawnego skarżącego. W szczególności uchwała nie pozbawia go mandatu ani nie ingeruje w zakres kompetencji wójta. Przepisy przewidują co prawda możliwość podjęcia uchwały w sprawie referendum dotyczącego odwołania wójta z powodu nieudzielenia wotum zaufania w dwóch kolejnych latach, lecz jest to jedynie fakultatywna kompetencja rady gminy.

W tej sytuacji NSA uchylił wyrok wojewódzkiego sądu administracyjnego (w którym uznano legitymację skarżącego) oraz odrzucił skargę.

Warto wspomnieć, że najwyraźniej jest to już drugie tego typu rozstrzygnięcie NSA w tym roku. W Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych widnieje bowiem postanowienie NSA z 14 stycznia 2022 r., sygn. III OSK 4896/21 wraz z tezą, z której wynika, że Sąd nie uznał legitymacji skarżącego (pełniącego funkcję wójta) do wniesienia skargi na uchwałę dotyczącą nieudzielenia wotum zaufania[2].

Problematyka wotum zaufania w samorządzie terytorialnym była przedmiotem wielu artykułów na naszym portalu, w tym:

Naruszenie interesu prawnego w przypadku nieudzielenia wotum zaufania zarządowi powiatu

Uzasadnienie projektu lub samej uchwały w sprawie nieudzielenia wotum zaufania

Czy należy uzasadniać uchwałę o (nie)udzieleniu wotum zaufania?

Jaka powinna być treść uchwały o nieudzieleniu wotum?

Czy konieczne jest opracowanie raportu o stanie związku jednostek samorządu terytorialnego?

 


[1] Centralna Baza Orzeczeń Sądów Administracyjnych (www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

[2] Na moment pisania artykułu uzasadnienie do tego postanowienia nie zostało jeszcze opublikowane w Bazie.



Autor:
Adrian Misiejko

Doktor nauk prawnych, specjalizuje się w zakresie prawa samorządu terytorialnego ze szczególnym uwzględnieniem ustroju j.s.t. i publicznego transportu zbiorowego


TAGI: Postanowienie NSA, Rada gminy, Wójt, Wotum zaufania,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu