21.02.2022


Obowiązkowe e-faktury jednak trochę później

KATEGORIA: Przepisy

Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą wystawiać faktury ustrukturyzowane. Nie jest to jednak obowiązek.

Oznacza to, że aktualnie dopuszcza się dokumentowanie sprzedaży również w drodze zwykłych faktur papierowych, czy też dotychczasowych form elektronicznych (np. pliki pdf przesyłane zwykłą pocztą elektroniczną).

Pierwotne plany Ministerstwa Finansów zakładały, że obowiązek wystawiania nowych faktur ustrukturyzowanych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Z publikowanych komunikatów wynika, że będzie to jednak trochę później.

Na początku lutego opublikowana została broszura informacyjna dotycząca struktury logicznej e-faktury. Wynika z niej, że wprowadzenie obligatoryjnego wystawiania faktur ustrukturyzowanych poprzez Krajowy System e-Faktur (KSeF) planowane jest dopiero w drugim kwartale 2023 r. Podatnicy uzyskują w ten sposób więcej czasu na przygotowanie się do wdrożenia nowego sposobu fakturowania.

KSeF jest systemem teleinformatycznym służącym m.in. do wystawiania, otrzymywania, przechowywania faktur ustrukturyzowanych oraz dostępu do tych faktur. System służy także do analizy i kontroli prawidłowości danych z faktur ustrukturyzowanych. Każda faktura ustrukturyzowana posiada specjalnie przydzielony numer identyfikujący (tę fakturę) w tym systemie.

Wystawienie faktur ustrukturyzowanych może nastąpić bezpośrednio przy użyciu komercyjnych programów finansowo-księgowych podatnika albo przy pomocy bezpłatnego narzędzia udostępnionego przez Ministerstwo Finansów. Wydaje się jednak, że w przypadku „większych” podatników dostosowanie swoich programów będzie koniecznością. Narzędzia bezpłatne mogą bowiem nie spełniać podstawowych potrzeb.

Przesunięcie terminu wejścia w życie obowiązkowego e-fakturowania powoduje, że podatnicy zyskują więcej czasu na stosowne czynności przygotowawcze.Autor:
Michał Kostrzewa

Partner, radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie optymalnych zasad rozliczeń podatku od towarów i usług, a także w funduszach unijnych.


TAGI: Faktura, Podatki, VAT, E-faktury, KSEF,Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu