12.01.2022


Nieobecność przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady gminy a ważność podjętych uchwał

KATEGORIA: Wokanda

Wojewoda Śląski w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność uchwały rady gminy podjętej pod nieobecność przewodniczącego i wiceprzewodniczących rady gminy.

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 18 listopada 2021 r., NPII.4131.1.1028.2021 Wojewoda Śląski stwierdził nieważność uchwały rady gminy w sprawie odwołania jej przewodniczącego. W krótkim opisie stanu faktycznego organ wskazał, że podczas sesji rady (prowadzonej przez jej przewodniczącego) do porządku obrad wprowadzono dwa dodatkowe punkty, dotyczące odwołania dotychczasowego przewodniczącego rady i powołanie nowego. Następnie, po informacji dotyczącej pewnych problemów technicznych, przewodniczący zarządził przerwę, po której obaj wiceprzewodniczący nie byli już obecni na sali obrad. Następnie sam przewodniczący stwierdził, że źle się poczuł i w sytuacji nieobecności wiceprzewodniczących ogłasza przerwę.

W przekazanym w zawiadomieniu terminie przewidzianym na kontynuowanie sesji na sali obrad pojawiło się 11 z 15 radnych. Nie było wśród nich ani przewodniczącego, ani żadnego z wiceprzewodniczących. Wobec tego radni zdecydowali, że obrady będą kontynuowane pod przewodnictwem radnego najstarszego wiekiem. Przegłosowano przyjęcie porządku obrad oraz przystąpiono do jego realizacji. Radny najstarszy wiekiem zarządził zgłaszanie kandydatów na członków komisji skrutacyjnej, a następnie głosowano nad odwołaniem dotychczasowego przewodniczącego rady gminy i wyborem nowego.

 Wojewoda stwierdził, że radny najstarszy wiekiem nie był uprawniony do prowadzenia wznowionych obrad sesji rady gminy, gdy nie zachodzi żaden ustawowy wyjątek dopuszczający takie działanie. W konsekwencji uznał, że uchwały podjęte w tej sytuacji są obarczone istotnymi wadami uzasadniającymi ich „unieważnienie”.

W odrębnych rozstrzygnięciach nadzorczych Wojewoda stwierdził nieważność kilku innych uchwał podjętych na tej samej sesji (także tych, które zostały podjęte pod przewodnictwem osoby wskazanej przez zebranych radnych jako nowy przewodniczący).



Autor:
Adrian Misiejko

Doktor nauk prawnych, specjalizuje się w zakresie prawa samorządu terytorialnego ze szczególnym uwzględnieniem ustroju j.s.t. i publicznego transportu zbiorowego


TAGI: Rozstrzygnięcia nadzorcze, Rada gminy,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu