09.12.2021


Najnowsza uchwała Sądu Najwyższego w sprawie roszczenia odszkodowawczego gminy wobec byłych najemców

KATEGORIA: Wokanda

9 grudnia br. Sąd Najwyższy pochylił się nad kwestią charakteru i terminu przedawnienia roszczenia odszkodowawczego gminy wobec byłego najemcy, przysługującego jej na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Jakie stanowisko przyjął Sąd?

W dniu dzisiejszym Izba Cywilna Sądu Najwyższego pochyliła się nad kwestią charakteru roszczenia odszkodowawczego gminy wobec byłego najemcy, przysługującego jej na podstawie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego[1] (dalej także: ustawa).

Skład orzekający udzielił odpowiedzi na pytanie: „Czy roszczenie gminy wobec byłego najemcy o odszkodowanie tzw. uzupełniające (opłaty za media) jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej i przedawnia się w terminie trzech lat?​”.

Roszczenie to przysługuje gminom na mocy art. 18 ust. 2  zd. 2 w zw. z art. 18 ust. 1 ustawy, stosownie do których: „1. Osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. 2. Odszkodowanie, o którym mowa w ust. 1, odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od osoby, o której mowa w ust. 1, odszkodowania uzupełniającego”.

Sąd Najwyższy przyjął, że: „roszczenie odszkodowawcze uzupełniające (…), obejmujące opłaty niezależne od właściciela, dochodzone przez gminę przeciwko osobie zajmującej lokal bez tytułu prawnego za okres po ustaniu tego tytułu, nie jest związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 118 k.c.[2]. Zgodnie z kolei z art. 118 k.c.[3]: „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata”.

Kwestia przedawnienia roszczenia uzupełniającego nie była dotychczas jednolicie rozstrzygana w doktrynie. Wielości stanowisk kres może położyć Uchwała Sądu Najwyższego, jednakże na publikację jej pełnego brzmienia trzeba jeszcze poczekać. Zapewniamy, że opiszemy ją dla Państwa na portalu wkrótce po tym, jak stanie się powszechnie dostępna.

 


[1] Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 611 z późn. zm.).

[2]https://www.sn.pl/sprawy/SitePages/Zagadnienia_prawne.aspx?ItemSID=1445-301f4741-66aa-4980-b9fa-873e90506a11&ListName=Zagadnienia_prawne&Rok=2020

[3] Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.).



Autor:
Martyna Krystman

aplikantka radcowska, starszy asystent w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, interesuje się prawem cywilnym i administracyjnym


TAGI: Gmina, Samorząd, Uchwała SN,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu