27.04.2020


Procedura budżetowa JST w okresie epidemii

KATEGORIA: Praktyka

Stan epidemii reorganizuje procedurę budżetową w gminach. Minister Finansów korzystając z upoważnienia zawartego w ustawi o tzw. tarczy antykryzysowej (art. 15zzh u1 pkt 2) proponuje nowe terminy realizacji obowiązków JST na gruncie ustawy o finansach publicznych.

Procedura budżetowa w gminach, mimo iż dotyczy określonego roku kalendarzowego, rozciąga się na rok poprzedzający rok budżetowy i następujący po nim. Z tego też powodu samorządy jednocześnie realizować muszą obowiązki dotyczące poprzedniego jak i bieżącego roku budżetowego. Wiele istotnych terminów w standardowych warunkach przypadałoby na najbliższe tygodnie. Ze względu na stan epidemii, większość z nich została prolongowana.

Informacje podawane do publicznej wiadomości

Plan finansowy Instytucji kultur (oraz innych samorządowych osób prawnych a także SPZOZ)

Instytucja kultury (oraz inne podmioty), dla której organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego, przedstawia właściwemu zarządowi jednostki samorządu terytorialnego informację o przebiegu wykonania planu finansowego jednostki za pierwsze półrocze. Obowiązek realizowany w bieżącej procedurze budżetowej (2020). Standardowy termin to 31 lipca 2020 r. Termin w dobie epidemii 30 sierpnia 2020 r.

Półroczna informacja dla Rady i RIO

Wójt, burmistrz, prezydent przedstawia: informację o przebiegu wykonania budżetu za pierwsze półrocze; informację o kształtowaniu się WPF; informację o przebiegu wykonania planu m.in. instytucji kultury, SPZOZ oraz innej samorządowej osoby prawnej. Obowiązek realizowany w bieżącej procedurze budżetowej (2020). Standardowy termin to 31 sierpnia 2020 r. Termin w dobie epidemii 30 września 2020 r.

Sprawozdanie finansowe

Konieczność terminowego działania w sprawach budżetowych to jednak nie wszystko o czym pamiętać trzeba w gminach. Komentowane rozporządzenie odnosi się także do terminów wyznaczanych przez zasady rachunkowości budżetowej. Problematyka ta poruszona zostanie w kolejnym artykule.



Autor:
Dr n. pr. Paweł Grzybowski

Doktor nauk prawnych, w Kancelarii Prawnej Ziemski & Partners w Poznaniu specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej


TAGI: Finanse publiczne, Koronawirus,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu