14.11.2018


Rada gminy nie podejmuje uchwały potwierdzającej złożenie ślubowania przez wójta

KATEGORIA: Wokanda

Ustawa o samorządzie gminnym nie przewiduje podejmowania przez radę gminy uchwały stwierdzającej złożenie ślubowania przez wójta

Rozstrzygnięciem nadzorczym z dnia 31 grudnia 2014 roku Wojewoda Łódzki stwierdził w całości nieważność uchwały jednej z rad gmin w sprawie stwierdzenia złożenia ślubowania przez wójta tej gminy.

W trakcie postępowania nadzorczego Przewodniczący Rady Gminy, która podjęła zakwestionowaną przez organ nadzoru uchwałę, wskazał, iż podstawą podjęcia uchwały był art. 29a ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym. Z przepisu tego rada gminy wyinterpretowała, iż ślubowanie ma charakter uroczystego aktu publicznego i składane jest wobec rady. Zdaniem Przewodniczącego Rady Gminy rada powinna w takiej sytuacji we własnej formie potwierdzić fakt złożenia ślubowania. W jego ocenie niewystarczające jest w tym zakresie ograniczenie się do wzmianki na ten temat w protokole z sesji. Przepisy nie przewidują nadto podpisywania przez wójta roty przysięgi. W ocenie Przewodniczącego Rady Gminy „uchwała stanowiła wyraz aktu politycznego poparcia dla wójta gminy jako sprawy ważnej dla gminy. Przyjęcie rzeczonej uchwały poprzez aklamację miało na względzie podniesienie rangi uroczystego aktu publicznego jakim było ślubowanie wójta gminy”.

Zdaniem organu nadzoru brak było podstaw prawnych do podjęcia przedmiotowej uchwały. Akt ślubowania wójta ma formę ustną i nie wymaga potwierdzenia w jakiejkolwiek uchwale. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego wskazano, iż fakt ślubowania ze strony wójta znajduje odzwierciedlenie w protokole z sesji, który podpisywany jest przez przewodniczącego rady gminy.

Jednocześnie organ nadzoru wskazał na przesłanki warunkujące prawidłowe złożenie ślubowania przez wójta zaliczając do nich:

  1. zdolność radnych do sprawowania swoich mandatów,
  2. ślubowanie musi odbywać się podczas prawidłowo zwołanej sesji rady gminy,
  3. liczba radnych na sesji, na której odbywa się ślubowanie, musi spełniać warunek kworum (co najmniej połowa ustawowego składu);
  4. samodzielne wypowiedzenie ślubowania przez wójta przed radą.

Jak słusznie wskazuje Wojewoda dopiero z chwilą złożenia ustnego ślubowania wobec rady nowo wybrany wójt zyskuje wszystkie swoje kompetencje. Czynności podjęcie przez wójta przed złożeniem ślubowania nie mają mocy prawnej.

Zdaniem Wojewody samo złożenie ślubowania odgrywa niezwykle doniosłą rolę, bowiem odmowa jego złożenia wywołuje daleko idące skutki prawne polegające na utracie mandatu radnego. Tym samym zbędne jest podejmowanie dodatkowej uchwały.

Należy zaaprobować główną tezę analizowanego rozstrzygnięcia nadzorczego. Procedura składania ślubowania przez wójta – podobnie jak przez radnych – powinna odbywać się ściśle według reguł ustalonych w ustawie o samorządzie gminnym. Jakiekolwiek próby jej „wzbogacenia” bez względu na motywację mogą skutkować istotnymi konsekwencjami prawnymi.



Autor:
Maciej Kiełbus

Partner Zarządzający, prawnik w ZIEMSKI&PARTNERS Kancelaria Prawna Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy w Poznaniu, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, w szczególności prawa samorządu terytorialnego oraz prawa odpadowego


TAGI: Rada gminy, Rozstrzygnięcia nadzorcze, Wójt,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu