06.11.2018


Głębia dokowa nie stanowi budowli opodatkowanej podatkiem od nieruchomości

KATEGORIA: Wokanda

Głębia dokowa nie jest budowlą w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.

Do takich wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 grudnia 2017 r. (sygn. II FSK 3298/15).

Sprawa dotyczyła spółki, która złożyła korektę deklaracji podatkowej i zawnioskowała o stwierdzenie nadpłaty. We wspomnianej korekcie skarżąca wyłączyła z opodatkowania m.in. głębie dokowe.

W zakresie głębi dokowych, zarówno organ I instancji jak i organ II instancji, nie podzieliły stanowiska skarżącej. Uznały, że głębie dokowe stanowią budowle hydrotechniczne podlegające opodatkowaniu. Argumentowano, że głębie jako obiekty powstałe w wyniku robót czerpalnych są budowlami morskimi i łącznie z dalbami stanowią całość techniczno-użytkową, umożliwiającą posadowienie doku pływającego. Pomocnicze znaczenie przy rozstrzygnięciu miały również przepisy rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać morskie budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie.

Szczeciński WSA zgodził się z poglądami zaprezentowanymi przez organy podatkowe.

Innego zdania był z kolei Naczelny Sąd Administracyjny. W pierwszej kolejności odwołując się do  wyroku Trybunału Konstytucyjnego P 33/09 z 13.09.2011 r., przypomniał, że za budowlę w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych można uznać taki obiekt budowlany, który został w wprost wymieniony w definicji budowli zawartej w Prawie budowlanym, w pozostałych przepisach tej ustawy lub w załączniku do niej (mając zarazem na uwadze, iż nie jest wykluczone, że o statusie poszczególnych obiektów i urządzeń współdecydować będą również inne przepisy rangi ustawowej, uzupełniające, modyfikujące czy doprecyzowujące prawo budowlane).

Jednakże, ani art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego, ani kategoria XXVII załącznika do tejże ustawy nie wymieniają jako budowli głębi dokowych. Nie wskazują również, że głębie dokowe stanowią budowle hydrotechniczne. NSA poddał także krytyce odesłanie przez organy podatkowe oraz sąd I instancji do definicji z rozporządzenia, które jako akt rangi podustawowej nie powinno stanowić podstawy do ustalania przedmiotu opodatkowania.

Odwołując się do technicznych aspektów budowy oraz funkcji głębi dokowych NSA stwierdził, że głębia dokowa będąca efektem robót czerpalnych, która umożliwia zanurzenie doku pływającego na odpowiednią głębokość, nie stanowi budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości.



Autor:
Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, konsultant, specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych oraz podatków i opłat lokalnych.



Ronald Ruta

asystent w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, interesuje się prawem podatkowym


TAGI: Podatek od nieruchomości, Wyrok NSA, Wyrok TK, Wyrok WSA,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu