28.09.2018


Dotacja na paliwo rolnicze dzieli ministerstwa

KATEGORIA: Przepisy

Obecnie w procesie legislacyjnym znajdują się dwa projekty nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Mimo, iż zmiany dotyczą w istocie jednej ustawy, pozostaną od siebie niezależne.

Nowelizacje rzecz jasna nie dotyczą tych samych normatywnych części ustawy jednak odnoszą się do istoty procedury zwrotu podatku rolnikom. Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów zmierza do zintensyfikowania weryfikacji dokonywanych zwrotów i wyeliminowania zjawisk negatywnych (zwrotu akcyzy z czynności dla których podstawę stanowi oszustwo). Ta niewątpliwe słuszna idea wiąże się z nominalnym ograniczeniem kwoty zwrotów. Warto w tym zakresie podkreślić, że w toku procedury legislacyjnej przedmiotowy projekt spotkał się z krytyką opiniujących. Zdaje się jednak, że nie sama idea lecz sposób jej realizacji budzi największe kontrowersje (pisaliśmy o tym w artykule pt. „Uszczelnianie systemu podatkowego także w akcyzie dla rolników”).  

Nowelizacja przygotowana przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotyczy z kolei nie oszczędności, a wręcz przeciwnie zwiększenia kwoty dofinansowania paliwa rolniczego. Trzeba przypomnieć, że zwyżka realizować ma się w dwóch trybach. Po pierwsze zwiększyć ma się ogólny limit litrów oleju średnio wykorzystywanych na 1 hektar użytków rolnych w trakcie roku. Po drugie zaproponowano nową, dodatkową metodę ustalania limitu zwrotu podatku dla producentów zajmujących się chowem bydła (pisaliśmy o tym – proszę o link do Istotna zmiana w procedurze zwrotu podatku akcyzowego rolnikom).

Opiniując projekt ministerstwa rolnictwa, ministerstwo finansów wskazało wiele uwag w tym m.in. że projekt nowelizacji w zakresie wywoływanych skutków powinien być dostoswany do postanowień zawartych w projekcie ustawy budżetowej na rok 2019. Innymi słowy Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę na konieczność dostosowania zakładanych regulacji tak, aby skutki finansowe jakie mają one wywołać nie przekraczały kwot, które zostały już założone w projekcie budżetu. Istotną uwagę Ministerstwo Finansów sformułowało w zakresie treści projektowanych przepisów przejściowych. Zdaniem resortu finansów przepisy przejściowe nie uwzględniają specyfiki regulacji – wnioski składane w lutym 2019 r., a więc po rządami nowej regulacji obejmować będą miniony okres 6 miesięcy a więc także czas obowiązywania przepisów uchylanych. Najistotniejsza część wypowiedzi Ministerstwa Finansów obejmuje jednak wolę połączenia dwóch rozpatrywanych obecnie projektów w jeden wspólny projekt. Resort finansów uzasadnił ten wniosek ekonomiką postępowania.

Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdaje się być stanowcza. W piśmie z dnia 17 września 20018 r. wskazano, że omawiany projekt stanowi wyraz realizowanego „Planu dla wsi”. Jest wolą zwiększenia dofinansowania wydatków na zakup oleju, a nie jego ograniczaniem w związku z czym projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów nie przystaje do projektu Ministerstwa Rolnictwa. Wydaje się, że to stanowisko stanowi kontynuację ogólnej dezaprobaty Ministerstwa Rolnictwa dla przepisów uszczelniających zwrot akcyzy rolnikom. Przypomnieć należy, że na etapie opiniowania projektu Resortu Finansów, Ministerstwo Rolnictwa zgłosiło swój stanowczy sprzeciw przeciwko formie w jakiej zaproponowano uszczelnienie tej procedury.

Powyższa wymiana poglądów wskazuje na jedno – wszyscy zainteresowani procedurą zwrotu akcyzy rolnikom w najbliższych tygodniach będą musieli równocześnie śledzić dwa niezależne od siebie procesy legislacyjne. Niezależne nie tylko w samym procesie ale też idei i charakteru na co wprost wskazuje samo Ministerstwo Rolnictwa. Różnice w poglądach mogą też przyczynić się do przewidywania ewentualnych zmian w przygotowanych projektach oraz finalnie stosunku do uchwalonych regulacji.         



Autor:
Dr n. pr. Paweł Grzybowski

Doktor nauk prawnych, w Kancelarii Prawnej Ziemski & Partners w Poznaniu specjalizuje się w zakresie prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem procedury podatkowej


TAGI: Nowelizacja, Akcyza, Zwrot podatku,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu