29.08.2013


Czy będzie kolejna nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych?

KATEGORIA: Przepisy

Marcowa nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych wprowadziła więcej szkody niż pożytku.

Dnia 26 maja 2013 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zmiany, jakie ona wprowadziła zostały przedstawione w jednym z naszych czerwcowych artykułów: „Zmiana ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych”.

Skutki wprowadzonych zmian okazały się całkowicie inne od zamierzonych przez ustawodawcę. Przypomnijmy, że w stanie prawnym sprzed wejścia w życie ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych zgoda ministra właściwego do spraw rozwoju wsi w przypadku przeznaczenia na cele nierolnicze gruntów rolnych klas I-III wymagana była tylko w przypadku, gdy zwarty obszar gruntów przekraczał 0,5 ha.

W obecnym stanie prawnym, w związku z bardzo rygorystyczną zmianą przepisów, powstały problemy zarówno z procedurą uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, dla obszarów, które stanowią użytki rolne klas I-III, jak również procedurą wydawania decyzji o warunkach zabudowy na takich obszarach, gdzie nie obowiązuje plan miejscowy.

W związku z niekorzystnymi skutkami, jakie stworzyła wspomniana nowelizacja, dnia 20 sierpnia 2013 r. trafił do Sejmu poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Ma on znieść ograniczenia o charakterze administracyjnym w postaci każdorazowej konieczności uzyskania zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi na zmianę przeznaczenia gruntów stanowiących użytki rolne klas I-III na cele nierolnicze i nieleśne, bez względu na wielkość obszaru gruntów, wobec których planowana jest ta zmiana.

Do czasu, kiedy brzmienie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych nie zostanie przywrócone do stanu sprzed 26 maja 2013 r., nie ma możliwości wydania warunków zabudowy dla użytków rolnych klas I-III. Jedynym sposobem na odrolnienie tych terenów jest przekształcenie ich na cele nierolnicze w drodze zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, oczywiście po uprzedniej zgodzie ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.



Autor:
Agata Legat

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner, specjalizuje się w prawie administracyjnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa budowlanego oraz planowania przestrzennego.



Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego


TAGI: Grunty rolne i leśne, Nowelizacja,



Tekst pochodzi z portalu Prawo Dla Samorządu