Podwyżki w samorządach jednak z wyrównaniem od marca?

Niedawno pisaliśmy o projekcie rozporządzenia przewidującym podwyżki w sektorze samorządowym. Jak wspominaliśmy, ze względu na liczbę osób (około 860 tys.), której dotyczą te zmiany, jest on niezwykle ważny. Tym bardziej zaskakuje decyzja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zawarta w zaktualizowanej wersji projektu z dnia 13 marca 2025 r., opublikowanej 1 kwietnia 2025 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
W nowej wersji projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych przewiduje się, że zmiany wynagrodzeń wejdą w życie 1 marca 2025 r., a nie jak wcześniej zakładano – od 1 stycznia 2025 r. Z pozoru kosmetyczna zmiana może okazać się niezwykle krzywdząca dla osób zatrudnionych w samorządach. Wydaje się, że niezależnie od daty wejścia w życie zmienionych regulacji, płace pracowników powinny zostać odpowiednio wyrównane. Decyzja Ministerstwa rodzi tym większe kontrowersje, gdy weźmiemy pod uwagę podniesienie płacy minimalnej od dnia 1 stycznia 2025 r. dla pracowników spoza sektora samorządowego.
O 30 zł wzrośnie również maksymalny miesięczny poziom wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego dla zastępcy prezydenta m.st. Warszawy, skarbnika m.st. Warszawy, skarbnika (głównego księgowego budżetu) miasta (i miasta na prawach powiatu) powyżej 300 tys. mieszkańców.
Kolejną zmianą jest wprowadzenie 14 dniowego vacatio legis, zamiast wejścia w życie następnego dnia po opublikowaniu rozporządzenia. Ministerstwo uzasadnia ten fakt, tym że jest to niezbędne by pracodawcy samorządowi mieli czas na dokonanie odpowiednich zmian w regulaminach wynagrodzeń. Z drugiej strony, po raz kolejny zostanie wydłużony czas oczekiwania na podwyżki.
Mimo że zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie wynagrodzeń w samorządach mają na celu wprowadzenie większej atrakcyjności dla pracowników poszukujących pracy i dostosowanie płac do zmieniających się warunków, obecne zmiany wydają się być spóźnione i niepełne. Opóźnienie w stosunku do początkowego terminu wejścia w życie zmian oraz niejednolite podejście do wyrównania wynagrodzeń budzi poważne wątpliwości. Konieczność oczekiwania na wyższe wynagrodzenia może negatywnie wpłynąć na morale pracowników samorządowych, którzy mają prawo oczekiwać, że ich praca zostanie odpowiednio doceniona.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.