Rzecznik Praw Obywatelskich o „niezbędnych zmianach” w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi
Uwaga: ten artykuł ma więcej niż 3 miesiące. Sprawdź aktualny stan prawny lub skontaktuj się z autorem.
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich należy podjąć dyskusję o niezbędnych zmianach w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym o metodach ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi
Wątpliwości Rzecznika
Pismem z dnia 3 kwietnia 2024 roku (znak: V.2704.35.2015.ŁK) Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie potrzebnych jego zdaniem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
W ocenie Rzecznika tzw. rewolucja śmieciowa zapoczątkowana nowelizacją ustawy czystościowej z 1 lipca 2011 roku jest źródłem stałych skarg obywateli dotyczących zarówno jakości usług zapewnianych przez gminę, procedur stosowanych przy ustalaniu opłat, prawa członków spółdzielni / wspólnot mieszkaniowych w ramach systemu odpadowego, jak i „niewspółmierność opłat ponoszonych na rzecz gmin do faktycznie wytwarzanych odpadów”.
Zdaniem Rzecznika „najlepiej pozwala na realizację zasady <<zanieczyszczający płaci>> metoda uzależniająca wysokość opłaty od liczby mieszkańców danej nieruchomości.”. W jego opinii pozostałe trzy ustawowo przewidziane metody „w mniejszym lub większym stopniu generują przypadki oczywiście nieproporcjonalnego obciążenia opłatą niektórych uczestników systemu.”
Jednocześnie RPO zwrócił uwagę, że w jego ocenie ustawa czystościowa „zawiera jedynie szczątkowe uregulowania zmierzające do ograniczenia występowania tego rodzaju przypadków” wskazując jako przykład art
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Zobacz także
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.