Pracodawcy i zleceniodawcy często nie zdają sobie sprawy, że z tytułu pełnienia funkcji płatnika przysługuje im wynagrodzenie. W chwili obecnej jest ono nawet czasowo zwiększone, z uwagi na zmiany wprowadzone przez tzw. „Polski Ład”. Odzyskanie tego wynagrodzenia za lata poprzednie również nie jest zadaniem trudnym.
Pracodawcy i zleceniodawcy często nie zdają sobie sprawy, że z tytułu pełnienia funkcji płatnika przysługuje im wynagrodzenie. W chwili obecnej jest ono nawet czasowo zwiększone, z uwagi na zmiany wprowadzone przez tzw. „Polski Ład”. Odzyskanie tego wynagrodzenia za lata poprzednie również nie jest zadaniem trudnym.
Kwestie wynagrodzenia przewidzianego dla płatnika zostały uregulowane w rozporządzeniu MF z 28.06.2022 r. w sprawie wynagrodzenia płatnika i inkasenta z tytułu terminowego wpłacania podatków na rzecz budżetu państwa (Dz. U. poz. 1377).
Treść §3 tego rozporządzenia stanowi, że wynagrodzenie płatnika z tytułu terminowego wpłacania podatku PIT pobranego przez płatnika w okresie od 1.07.2022 r. do 31.12.2023 r. od dochodu podlegającego opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej (czyli np. z umowy o pracę, umowy zlecenia, umowy o dzieło) wynosi 0,6% kwoty tego podatku pobranego przez płatnika. Przed 1.07.2022 r. wynagrodzenie to wynosiło 0,3%.
Rozporządzenie przewiduje również, że wynagrodzenie płatnika jest potrącane z kwoty pobranych podatków. Nie precyzuje przy tym, czy musi to następować każdego miesiąca, kwartalnie czy rocznie. Płatnik ma tutaj pełną dowolność. Wysokość pobranego podatku wykazuje jedynie w przeznaczonej do tego rubryce w składanej rocznie deklaracji PIT-4R.
Oznacza to również, że potrącając wynagrodzenie za okresy minione nie trzeba składać korekt deklaracji PIT-4R, czy występować z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. Potrącenia można bowiem dokonać z bieżących zaliczek PIT i wykazaniu tego w bieżącej deklaracji PIT-4R. Ważne jest jednak, aby wynagrodzenie dotyczyło okresu nieobjętego przedawnieniem zobowiązań podatkowych oraz aby wysokość jednorazowego potrącenia nie przekroczyła wysokości bieżącej zaliczki na PIT.
W interpretacji z 30.12.2020 r. (sygn. 0111-KDIB2-1.4017.26.2020.1.MK) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził prawidłowość stanowiska płatnika, zgodnie z którym może on dokonać potrącenia zryczałtowanego wynagrodzenia, obliczonego od terminowo wpłaconych dotychczas zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych za okres nieobjęty przedawnieniem zobowiązań podatkowych, z aktualnie (i w przyszłości) obliczanych i pobieranych zaliczek na PIT. Wskazano przy tym, że przepisy nie przewidują terminu, w jakim płatnik może skorzystać z uprawnienia do potrącenia swojego wynagrodzenia. Z tego też względu należy uznać, że płatnik może wykonać swoje uprawnienie - tj. potracić należne mu wynagrodzenie - nie tylko w okresie, za który przysługuje wynagrodzenie, lecz także w okresach późniejszych.
Dzięki takiemu podejściu uzyskanie wynagrodzenia przez płatnika nie jest zadaniem mocno skomplikowanym. Należy to wynagrodzenie wyliczyć (za odpowiedni okres, w zastosowaniu odpowiedniej stawki ryczałtowej), potrącić z bieżących zaliczek na PIT i wykazać w deklaracji PIT-4R składanej po zakończonym roku.
Warto zauważyć, że potrącanie wynagrodzenia przez płatnika jest dobrowolne. Zdarzają się sytuacje (zwłaszcza, przy małej liczbie pracowników), że kwoty do uzyskania są zaledwie symboliczne, ale u niektórych płatników te kwoty są już dużo wyższe, dlatego warto pochylić się nad tym tematem i dokonać odpowiednich kalkulacji.
"W toku postępowań podatkowych dotyczących podatków i opłat lokalnych profesjonalna pomoc prawna potrzebna jest nie tylko podatnikom, ale i organom podatkowym.
"
Dowiedz się więcej:
Podatki i opłaty lokalneAutor artykułu
doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, konsultant, specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych oraz podatków i opłat lokalnych.
08.11.2023
13.10.2023
09.10.2023