Zgodnie z obowiązującymi przepisami[1], z członkiem zarządu spółki komunalnej powinna zostać zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania, regulująca m.in. zasady jego wynagradzania w granicach zakreślonych przez ustawodawcę.
I. Wstęp
Z uwagi na konieczność zapewnienia ochrony interesu publicznego, ustawodawca ograniczył wysokość wynagrodzenia jakie może zostać przyznane członkom zarządu spółki komunalnej. Ograniczenia dotyczą zarówno górnej, jak też dolnej granicy owego wynagrodzenia. Przy czym składowymi wynagrodzenia jest wynagrodzenie stałe oraz wynagrodzenie zmienne. Pamiętać należy, że uporczywe uchylanie się przez podmiot uprawniony do wykonywania praw udziałowych od podjęcia działania mające na celu ukształtowanie i stosowanie w spółce zasad wynagradzania członków zarządu określonych ustawą o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami zagrożone jest karą grzywny.
II. Wynagrodzenie stałe
Wynagrodzenie stałe powinno mieścić się w jednym z pięciu przedziałów przewidzianych przez ustawodawcę. Pierwszy (najniższy) przedział wynosi od jednokrotności do trzykrotności podstawy wymiaru, którą stanowi wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale roku poprzedniego, ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Ostatni (najwyższy) przedział wynosi natomiast od siedmiokrotności do piętnastokrotności podstawy wymiaru.
Możliwość przyporządkowania wynagrodzenia członków zarządu danej spółki do jednego z przedziałów zależy od spełnienia przez spółkę dwóch z trzech wskazanych przez ustawodawcę wskaźników w jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. Wskaźnikami tymi są średnioroczna wielkość zatrudnienia, roczny obrót netto spółki ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych oraz suma aktywów bilansu spółki sporządzonego na koniec jednego z tych dwóch lat obrotowych.
Członkowi zarządu może zostać przyznane wynagrodzenie stałe w innej wysokości niżby to wynikało z danego przedziału, jeżeli przemawiają za tym wyjątkowe okoliczności dotyczące spółki albo rynku, na którym ona działa, w szczególności jeżeli spółka:
Dalsze wyjątki w zakresie zasad ustalania wynagrodzenia członków zarządu dotyczą spółek publicznych oraz spółek, których przeważający przedmiot działalności gospodarczej polega na zarządzaniu aktywami podmiotów trzecich.
III. Wynagrodzenie zmienne
Wynagrodzenie zmienne stanowić ma wynagrodzenie uzupełniające za dany rok obrotowy. Przyznanie członkowi zarządu wynagrodzenia zmiennego zależy od poziomu realizacji przez niego celów zarządczych. Waga poszczególnych celów zarządczych oraz obiektywne i mierzalne kryteria ich realizacji i rozliczania mogą zostać ustalane wspólnie dla wszystkich członków zarządu lub też dla każdego z nich z osobna.
W przypadku spółek realizujących misję publiczną albo spółek realizujących zadania publiczne przy określeniu celów zarządczych, ich wagi oraz kryteriów ich realizacji i rozliczania uwzględnia się także stopień realizacji misji publicznej albo stopień realizacji zadań publicznych, w okresie stanowiącym podstawę ustalenia wynagrodzenia uzupełniającego.
Cele zarządcze oraz ich wagi, a także obiektywne i mierzalne kryteria ich realizacji i rozliczania powinny zostać ustalone w uchwale w sprawie wynagrodzeń.
Wynagrodzenie zmienne nie może przekroczyć co do zasady 50% wynagrodzenia podstawowego jakie otrzymał dany członek zarządu w poprzednim roku obrotowym.
Cele zarządcze mogą stanowić w szczególności:
IV. Podsumowanie
Ustawodawca w sposób istotny modyfikuje swobodę stron w ustaleniu wysokości wynagrodzenia członków zarządu komunalnych spółek kapitałowych. Ustalając dopuszczalną wysokość wynagrodzenia stałego uwzględnić należy poza granicami wskazanymi przez ustawodawcę również specyfikę danej spółki oraz charakter podejmowanych przez nią działań. W przypadku wynagrodzenia zmiennego zasadność jego wypłaty należy oceniać natomiast przez pryzmat poziomu realizacji celów zarządczych.
[1] Ustawa z dnia 9 czerwca 2016 roku o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
Autor artykułu
radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie handlowym
27.09.2023
08.09.2023
23.08.2023