Trybunał Konstytucyjny wyznaczył termin rozprawy w przedmiocie wniosku o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej, która odbędzie się jeszcze w listopadzie. Jakie przepisy staną się przedmiotem kontroli Trybunału?
17 listopada br. o godz. 12.00 Trybunał Konstytucyjny zadecydować ma o zgodności z Konstytucją RP przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej (dalej także: u.d.i.p.).
Podmiotem inicjującym postępowanie jest I Prezes Sądu Najwyższego, która w lutym tego roku, w sześciu zarzutach zakwestionowała zgodność wybranych przepisów u.d.i.p. z ustawą zasadniczą. Złożony wniosek dotyczy zbadania zgodności z Konstytucją RP:
Do sprawy przystąpił Prokurator Generalny (który uznał część zarzutów zawartych we wniosku) oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
Już za niespełna dwa tygodnie Trybunał Konstytucyjny zadecydować ma o przyszłym kształcie regulacji u.d.i.p. Z perspektywy podmiotów zobowiązanych szczególnie istotne może okazać się rozstrzygnięcie w przedmiocie ograniczania zjawisk nadużywania prawa do informacji publicznej.
"Prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne nie może być nadużywane jako element walki politycznej lub instrument nielegalnego wywierania wpływów.
"
Dowiedz się więcej:
Dostęp do informacji publicznejAutorzy artykułu
aplikantka radcowska, starszy asystent w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, interesuje się prawem cywilnym i administracyjnym
Partner, radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie administracyjnym ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego
27.09.2023
08.09.2023
23.08.2023