Zgodnie z obowiązującymi przepisami[1], z członkiem zarządu spółki komunalnej powinna zostać zawarta umowa o świadczenie usług zarządzania. Z cywilnoprawnego punktu widzenia, będzie to umowa o świadczenie usług, do której poza przepisami wskazanej ustawy, należy stosować również odpowiednie przepisy Kodeksu cywilnego[2].
I. Wstęp
Z uwagi na konieczność zapewnienia ochrony interesu publicznego, ustawodawca w znacznym stopniu zawęził swobodę kształtowania treści umowy zawieranej pomiędzy członkami zarządu spółek komunalnych a taką spółką. Ograniczony został zarówno okres na jaki umowa taka może zostać zawarta, jak również jej dopuszczalna treść, z uwagi na wskazanie przez ustawodawcę postanowień obligatoryjnych, w tym także odnoszących się do wysokości wynagrodzenia członków zarządu. Pamiętać należy, że uporczywe uchylanie się przez podmiot uprawniony do wykonywania praw udziałowych od podjęcia działania mające na celu ukształtowanie i stosowanie w spółce zasad wynagradzania członków zarządu określonych ustawą o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami zagrożone jest karą grzywny.
II. Okres obowiązywania
Umowa o świadczenie usług zarządzania powinna zostać zawarta na okres pełnienia funkcji przez członka zarządu w organie zarządzającym spółki komunalnej. W praktyce, zawarta z członkiem zarządu umowa o świadczenie usług zarządczych wygaśnie zatem wraz z chwilą wygaśnięcia mandatu członka zarządu. Co do zasady, do wygaśnięcia mandatu i samej umowy dojdzie zatem z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu albo ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu, w zależności od tego, czy członek zarządu został powołany na kadencję trwającą jeden rok albo dłuższy okres czasu. W konsekwencji, brak będzie również po stronie spółki konieczności dokonywania jakichkolwiek innych czynności celem zakończenia obowiązywania umowy o świadczenie usług zarządzania, jak np. jej wypowiedzenia.
III. Elementy obligatoryjne umowy
Umowa o świadczenie usług zarządzania powinna w swojej treści przewidywać:
IV. Elementy fakultatywne umowy
Ustawodawca uznał wprost za dopuszczalne zawarcie w umowie o świadczenie usług zarządzania postanowień odnoszących się do:
Na zasadzie swobody umów spółka ma możliwość zawarcia w umowie o świadczenie usług zarządzania także innych postanowień, pod warunkiem że nie będą one sprzeczne z ustawą (przepisami prawa), zasadami współżycia społecznego (normami moralnymi obowiązującymi w społeczeństwie) oraz właściwością (naturą) tej umowy.
V. Podsumowanie
Ustawodawca w sposób istotny modyfikuje swobodę stron umowy o świadczenie usług zarządzania w kształtowaniu jej postanowień. Szczególnie istotne jest określenie we właściwy sposób treści postanowień obligatoryjnych, z uwzględnieniem ograniczeń przewidzianych przez ustawodawcę.
[1] Ustawa z dnia 9 czerwca 2016 roku o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami.
[2] Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny.
Autor artykułu
radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie handlowym
08.12.2023
06.12.2023
24.11.2023