Działalność rolnicza pod panelami fotowoltaicznymi nie wpływa na podatek
Uwaga: ten artykuł ma więcej niż 3 miesiące. Sprawdź aktualny stan prawny lub skontaktuj się z autorem.

Czy grunty rolne zajęte na farmy fotowoltaiczne, na których równocześnie jest prowadzona działalność rolnicza będą opodatkowane podatkiem rolnym, czy podatkiem od nieruchomości i to według stawek najwyższych? W jakim zakresie panele są budowlami w rozumieniu przepisów o podatku od nieruchomości?
Odpowiedzi na te pytania zawiera uzasadnienie wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 7 maja 2019 r., sygn. akt III SA/Wa 1932/18 (prawomocny).
W przedmiotowej sprawie sąd oceniał prawidłowość interpretacji indywidualnej, o którą wystąpili właściciele gruntu rolnego, którzy planowali zawrzeć umowę jego dzierżawy i rozważali skutki podatkowe w zakresie podatku rolnego i podatku od nieruchomości, jakie nieść będzie za sobą realizacja przez dzierżawcę na tych gruntach inwestycji fotowoltaicznych.
Wątpliwości wnioskodawców dotyczyły w pierwszym rzędzie określenia, kto powinien być podatnikiem podatku należnego od gruntu, na którym zlokalizowana będzie elektrownia, jak i od wszystkich elementów (obiektów) elektrowni fotowoltaicznej, w tym elementów stacji elektroenergetycznej (budynek obsługi technicznej, budynek rozdzielni, jednopolowa rozdzielnia napowietrzna wraz z infrastrukturą techniczną, utwardzenie terenu, oświetlenie terenu oraz ogrodzenie terenu)
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Zobacz także
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.