Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

01.10.2019

Zawiadomienie o zmianie opłaty śmieciowej jako podstawa egzekucji

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

W dniu 6 września 2019 r. weszła w życie większość zmian wprowadzonych do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nowelizacją z dnia 19 lipca br. Istotna modyfikacja dotyczy m.in. zawiadomień przesyłanych w przypadku uchwalenia nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zarówno przed nowelizacją, jak i obecnie, uchwalenie nowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, skutkujące zmianą wysokości opłaty nie rodzi po stronie właściciela nieruchomości obowiązku złożenia nowej deklaracji.

Uchwalenie przez radę gminy nowej stawki, pociąga natomiast za sobą powinność zawiadomienia właścicieli nieruchomości o wysokości opłaty za gospodarowanie komunalnymi wyliczonej jako iloczyn nowej stawki opłaty i danych podanych w deklaracji. Opłata powinna być uiszczana w wysokości podanej w zawiadomieniu. Przed wejściem w życie zmian, gdy właściciel nieruchomości nie uiszczał opłaty w wysokości podanej w zawiadomieniu, konieczne było wydanie przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta decyzji, w której określał wysokość opłaty, stosując wysokość opłaty podaną w zawiadomieniu. Dopiero na tej podstawie można było dochodzić opłaty w trybie egzekucji administracyjnej.

Znowelizowany przepis dotyczący zawiadomienia nakazuje umieszczać w jego treści pouczenie, że stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego. Jednocześnie uchylono regulację, która stanowiła o wydaniu decyzji w braku płatności opłaty w wysokości podanej w zawiadomieniu. Oznacza to, że w aktualnym stanie prawnym samo zawiadomienie o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi podstawę do podjęcia czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych (w razie uchylania się zobowiązanego od zapłaty).

Na zakończenie warto odnotować, że – zgodnie z przepisami przejściowymi – do postępowań w sprawie wydania decyzji określającej wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe. Oznacza to, że wszczęte (w związku z nieuiszczaniem opłaty w wysokości podanej w zawiadomieniu) przed wejściem w życie zmian postępowania należy kontynuować. Sytuacja komplikuje się, gdy zawiadomienia dokonano przed wejściem w życie nowych przepisów i nie wszczęto postępowania w sprawie określenia opłaty. W takim wypadku zawiadomienie nie zawiera pouczenia dotyczącego możliwości wystawienia tytułu wykonawczego, więc nie może być podstawą działań egzekucyjnych. Na dzień dzisiejszy – z uwagi na uchylenie przepisu -  nie ma też podstaw do wydania decyzji określającej kwotę opłaty w wysokości podanej w zawiadomieniu.

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj
DZIAŁY:
Podatki

Autor artykułu

Piotr Koźmiński

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, jego zainteresowania obejmują obszar finansów publicznych oraz podatków i opłat lokalnych.

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj