Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

30.11.2018

Za usługę wodną nie zawsze zapłaci adresat pozwolenia wodnoprawnego

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Uregulowania Ustawy – Prawo wodne[1] nie pozwalają przyjąć, że podmiotem zobowiązanym do uiszczenia opłaty stałej za usługi wodne jest w każdym wypadku adresat pozwolenia wodnoprawnego.

Wyrokiem z dnia 26 października 2018r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. akt II SA/GI 503/18) uchylił decyzję Dyrektora Zarządu Zlewni w G. ustalającą dla skarżącego Zarządu Województwa opłatę stałą za wprowadzanie do wód – wód opadowych lub roztopowych ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej.

Zarząd Województwa wniósł od tej decyzji reklamację, zarzucając, że została ona skierowana do niewłaściwego podmiotu – opłata związana jest bowiem z realizacją budowy odcinków drogi, które po ukończeniu zostały przekazane Miastu. G. W związku z powyższym podnoszono, że adresatem decyzji powinien być właściwy zarządca drogi.

Wniesiona reklamacja nie została uwzględniona przez organ, który powołując się na przepisy Prawa Wodnego uznał, że skarżący korzysta z pozwolenia wodnoprawnego, w związku z czym obowiązany jest ponosić opłatę za usługi wodne.

W skardze do sądu administracyjnego, Zarząd Województwa zarzucił naruszenie art. 298 pkt 1 Prawa wodnego poprzez przyjęcie, że korzystającym z usługi wodnej jest zawsze podmiot, któremu udzielono pozwolenia wodnoprawnego – niezależnie od stanu faktycznego.

WSA uznał, że skarga zasługiwała na uwzględnienie w części dotyczącej naruszenia przepisów Prawa Wodnego, wskutek błędnej wykładni art. 298 pkt 1 oraz 271 ust.4 tejże ustawy. Ustawodawca wiąże obowiązek uiszczania opłat za usługi wodne z korzystaniem ze środowiska. Podmiot, który jest adresatem udzielonego pozwolenia może, wskutek różnych okoliczności faktycznych, utracić możliwość korzystania z przyznanych mu uprawnień – chociażby poprzez wyzbycie się urządzenia wodnego.

W niniejszym stanie faktycznym, skarżący po zrealizowaniu zobowiązań wynikających z porozumienia dotyczącego budowy drogi, przekazał tenże obiekt wraz z urządzeniami wodnymi jego użytkownikowi – Miastu G. W związku z powyższym, z dniem przekazania urządzeń wodnych skarżący utracił władanie nimi, a zarazem faktyczną możliwość korzystania z nich. Nie był więc w stanie wykonywać uprawnień przyznanych mu mocą pozwolenia wodnoprawnego.

W ocenie sądu fakt, że skarżący nie zrzekł się uprawnienia, a jego następca prawny nie wniósł o przeniesienie decyzji na jego rzecz, nie może rodzić dla skarżącego żadnych, negatywnych skutków na gruncie omawianego stanu faktycznego.  

W zawiązku z powyższym, skarżący nie był zdaniem sądu zobowiązany do uiszczenia opłaty za usługi wodne z uwagi na to, że nie władał, ani nie korzystał z urządzeń wodnych, co jednocześnie uniemożliwiało wykonywanie uprawnień przyznanych mu mocą pozwolenia wodnoprawnego. Sąd podnosi, że za błędną należy uznać wykładnię przepisów Prawa wodnego prowadzącą do przyjęcia, że podmiotem zobowiązanym do uiszczenia opłaty stałej za usługi wodne jest każdorazowo adresat pozwolenia wodnoprawnego.

Wyrok Sądu Administracyjnego w Gliwicach zapadły w przedstawionej sprawie, pozostaje na dzień dzisiejszy orzeczeniem nieprawomocnym.

 


[1] Dz.U. z 2017 r., poz. 1566;

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj
DZIAŁY:
Inne

Autorzy artykułu

Joanna Kostrzewska

Partner, radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, specjalizuje się w prawie administracyjnym ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Martyna Krystman

aplikantka radcowska, starszy asystent w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, interesuje się prawem cywilnym i administracyjnym

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj