Nie ma VAT przy sprzedaży sprzętu wykorzystywanego do zadań publicznych
Okazjonalna sprzedaż środków trwałych wykorzystywanych wyłącznie do wykonywania zadań publicznych nie podlega opodatkowaniu VAT.
Powiatowa jednostka budżetowa realizująca zadania własne powiatu w zakresie utrzymania i nadzoru nad publicznymi drogami powiatowymi zakupiła maszyny, które wykorzystywała do wykonywania tych zadań (ścinarkę do poboczy, ciągnik rolniczy i przyczepę do tego ciągnika). W związku z tym, że zakup ten dokonany był dla celów działalności publicznej, nie miała prawa do odliczenia naliczonego podatku VAT.
Występując z wnioskiem o interpretację zapytała, czy późniejsza sprzedaż maszyn częściowo i w całości zamortyzowanych, wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności publicznej będzie podlegała opodatkowaniu VAT, a jeżeli tak, to czy będzie mogła skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego.
Organ interpretacyjny stwierdził, że sprzedaż maszyn na podstawie umów cywilnoprawnych będzie stanowiło wykonywanie działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu VAT, mimo, że przy ich zakupie nie było prawa do odliczenia. Zdaniem organu przyjęcie odmiennego stanowiska prowadziłoby do naruszenia zasady konkurencyjności, poprzez nierówne traktowanie podmiotów dokonujących sprzedaży tego rodzaju towarów.
Uznał również, że w sprawie nie znajdzie zastosowania zwolnienie, gdyż występuje ono wyłącznie w sytuacji sprzedaży towarów wykorzystywanych do czynności zwolnionych, a w analizowanym przypadku sytuacja taka nie miała miejsca. Zatem w ocenie organu przedmiotowa sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 23%.
Sprawa dotarła do NSA, który w wyroku z dnia 6 lipca 2018 r. (I FSK 468/16), podobnie jak sąd I instancji, nie zgodził się ze stanowiskiem organu interpretacyjnego. Podkreślił, że nie stanowi działalności gospodarczej czynność okazjonalna. Za taką działalność nie może być uznana jednorazowa sprzedaż środków transportu, zwłaszcza w sytuacji, gdy przy ich zakupie nie dokonano odliczenia podatku naliczonego VAT, a następnie nie były one wykorzystywane do prowadzenia czynności opodatkowanych. Wnioskodawca nie prowadzi bowiem w sposób częstotliwy (powtarzalny) handlu tego typu rzeczami.
Tym samym odrzucono argumentację organu, wskazując, że do znacznego zakłócenia konkurencji nie mogło dojść przy sprzedaży trzech pojazdów wskazanych we wniosku, w sytuacji, gdy była to czynność jednorazowa i okazjonalna.
W konsekwencji uznano, że sprzedaż środków trwałych wykorzystywanych do realizacji zadań nie może być uznana za działalność gospodarczą i nie podlega opodatkowaniu VAT.
W wyroku nie zajmowano się kwestią centralizacji oraz wstąpieniem powiatu w prawa i obowiązku jednostki budżetowej będącej stroną postępowania interpretacyjnego.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Zobacz także
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.