Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

02.10.2018

Przekroczenie doby parkingowej a VAT

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Opłata za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu gminnego po upływie doby parkingowej jest wynagrodzeniem podlegającym podatkowi VAT.

Do takich wniosków doszedł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 czerwca 2018 r.

Sprawa dotyczyła gminy, która wybudowała parking miejski. W ramach organizacji z jego korzystania wysokość opłat oraz zwolnienia, a także przewidziano, że doba parkingowa trwa  od 4:30 do 2:30 dnia następnego. Poza dobą parkingową na terenie parkingu zakazano parkowania pojazdów. W przypadku naruszenia tego zakazu, ale również innych postanowień regulaminu kierowca mógł obciążany różnego rodzaju karami i opłatami dodatkowymi.

We wniosku o wydanie interpretacji Gmina stała na stanowisku, że tego typu opłaty nie będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zdaniem organu podatkowego wyłącznie opłaty za zgubienie biletu parkingowego, za pozostawienie pojazdu poza miejscem wyznaczonym do parkowania oraz za niestosowanie się do poleceń kontrolujących lub obsługi parkingu nie stanowią wynagrodzenia za świadczone usługi ze względu na sankcyjny charakter – w przeciwieństwie jednak do należności z tytułu pozostawienia pojazdu poza dobą parkingową, które to organ potraktował jako wynagrodzenie za konkretne świadczenie.

Ze stanowiskiem organu nie zgodził się WSA w Warszawie, który uznał, że analizowanym przypadku nie doszło do zawarcia stosunku zobowiązaniowego rodzącego obowiązek podatkowy. Zdaniem sądu nie doszło do zawarcia umowy, gdyż gmina nie wyraziła zgody na pozostawienie pojazdu powyżej doby parkingowej.

Po rozpatrzeniu skargi kasacyjnej NSA sprzeciwił się stanowisku sądu I instancji Uznał, że opłata za pozostawienie pojazdu na terenie parkingu po upływie doby parkingowej stanowi należność za pozaumowny sposób korzystania z parkingu gminnego jako obiektu użyteczności publicznej. Taka opłata to ekwiwalent za świadczoną w ten sposób usługę. Nie doszukano się podstaw do twierdzenia, jakoby pomiędzy opłatami (za korzystanie umowne – w czasie doby parkingowej oraz bezumowne – po jej upływie) zachodziła jakaś różnica co do ekwiwalentności za świadczoną usługę korzystania z parkingu.

Podsumowując sporna opłata nie stanowi kary (odszkodowania), lecz wynagrodzenie za usługę realizowaną w formie bezumownego korzystania z miejsca parkingowego. W konsekwencji powinna podlegać opodatkowaniu VAT.

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj
DZIAŁY:
Podatki

Autorzy artykułu

Katarzyna Lewandowska

doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, konsultant, specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych oraz podatków i opłat lokalnych.

Ronald Ruta

asystent w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, interesuje się prawem podatkowym

Więcej z Wokandy §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj