Ustawa o funduszu sołeckim z dnia 21 lutego 2014 r. dopuszcza zmianę przedsięwzięć lub ich zakresu przewidzianych do realizacji w ramach funduszu. O czym należy pamiętać, dokonując tych zmian?
Ustawa o funduszu sołeckim z dnia 21 lutego 2014 r. dopuszcza zmianę przedsięwzięć lub ich zakresu, przewidzianych do realizacji w ramach funduszu. O czym należy pamiętać, dokonując tych zmian?
Fundusz sołecki to wyodrębnione w budżecie gminy środki, o przeznaczeniu których decyduje zebranie wiejskie. Wniosek w tej sprawie uchwalany jest i przekazywany wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy, którego dotyczy. Na podstawie wniosku rada gminy uwzględnia w budżecie zaproponowane przez sołectwa przedsięwzięcia (o ile są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy).
Przepisy uchwalonej 21 lutego 2014 r. ustawy o funduszu sołeckim wprowadzają możliwość zmian w trakcie roku budżetowego przedsięwzięć lub ich zakresu przewidzianych do realizacji w ramach funduszu. W tym celu sołectwo powinno złożyć wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Wniosek danego sołectwa uchwala zebranie wiejskie z inicjatywy sołtysa, rady sołeckiej lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców sołectwa. Powinien on zawierać wskazanie przedsięwzięć, które mają być zrealizowane w miejsce pierwotnie wskazanych przez sołectwo lub modyfikację zakresu tych przedsięwzięć. Dalsza procedura odpowiada tej, która została przewidziana dla uchwalenia pierwotnego wniosku i kończy się wprowadzeniem stosownych zmian w budżecie.
Rozważając zmianę przedsięwzięć w praktyce należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby spełniały one ustawowo przewidziane wymogi co do charakteru przedsięwzięć. Istotne jest zatem, aby uwzględnić katalog zadań własnych gminy sformułowany w ustawie o samorządzie gminnym oraz szczegółowe regulacje dotyczące poszczególnych kategorii zadań gminy. Ważne jest, aby sformułowane zmiany nie prowadziły do przekroczenia środków przyznanych pierwotnie w uchwale budżetowej.
Wniosek może być złożony nie wcześniej niż po uchwaleniu budżetu gminy na dany rok i nie później niż do dnia 31 października danego roku budżetowego. Naruszenie tych terminów stanowi przesłankę odrzucenia wniosku.
Autor artykułu
radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, jego zainteresowania obejmują obszar finansów publicznych oraz podatków i opłat lokalnych.
15.05.2023
10.05.2023
17.04.2023