Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

23.02.2016

Wyłączenie z produkcji rolnej gruntów położonych na obszarze miast – kolejna zmiana?

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share
"

Właściwa organizacja przestrzeni i racjonalne wykorzystanie lokalnych zasobów nieruchomości stanowi klucz do rozwoju każdej gminy.

"

Dowiedz się więcej:

Gospodarka nieruchomościami i planowanie przestrzenne

Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W nowelizacji znajdują się zapisy, które dotyczą wyłączenia gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położone na obszarze miast spod działania przepisów ustawy.

Planowana nowelizacja ma na celu przywrócenie brzmienia art. 5b w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który został uchylony ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1101).

Art. 5b ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych dotyczył wyłączenia gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast spod działania przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Zdaniem projektodawców uchylony art. 5b ww. ustawy w przypadkach miast położonych na gruntach wysoko sklasyfikowanych dawał możliwość pozyskiwania nowych inwestorów, tworzenia nowych zakładów, a tym samym tworzenia miejsc pracy, co przyczyniało się do likwidacji bezrobocia i sprzyjało rozwojowi miast. W ich ocenie uchylenie art. 5b zablokowało procesy inwestycyjne na terenach wielu polskich miast i spowodowało odejście kapitału inwestycyjnego poza granice kraju. Zdaniem posłów wprowadzona zmiana ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych spowodowała, że potencjalni inwestorzy są obecnie obciążani wielomilionowymi opłatami, za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, w przypadku opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Z uzasadnienia projektu wynika, iż celem projektowanej nowelizacji jest przywrócenie szansy wielu miast na pozyskanie nowych inwestorów i stworzenie bądź zagospodarowanie specjalnych stref ekonomicznych, a tym samym zapewnienie nowych miejsc na rynku pracy. Projektodawcy podkreślają, iż w dobie rosnącego bezrobocia oraz likwidacji zakładów, stworzenie optymalnych warunków inwestycyjnych dla wielu samorządów jest nadzieją na rozwój i wzrost konkurencyjności polski na rynkach europejskich.

Na skutek dodania do ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych art. 5c, w brzmieniu wskazanym w nowelizacji, uchylony zostanie art. 10a ww. ustawy.

Artykuł 10a ww. ustawy, poniekąd „zastępuje” uchylony wcześniej art. 5b, stanowiąc, że do gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast nie stosuje się przepisów rozdziału 2 ww. ustawy (dotyczących zasad zmiany przeznaczenia gruntów). Kwestie związane z wyłączeniem z produkcji rolnej regulowane są natomiast w rozdziale 3 ustawy, a art. 10 a nie wyłącza jego stosowania. Z kolei, art. 5b ustawy wyłączał zastosowanie – do gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast – zarówno rozdziału 2, jak i rozdziału 3.

Podsumowując, planowana nowelizacja ww. ustawy poprzez dodanie art. 5c przywróci możliwość inwestowania na gruntach rolnych stanowiących użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast, bez konieczności stosowania przepisów rozdziału 2 i 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.

Obecnie projekt nowelizacji został przekazanych przez Marszałka Sejmu do konsultacji społecznych i czeka na nadanie numeru druku.

_____________________________________________________________________

Szukasz pomocy prawnej w opisanym przez nas zakresie?

Sprawdź naszą PROPOZYCJĘ.

"

Właściwa organizacja przestrzeni i racjonalne wykorzystanie lokalnych zasobów nieruchomości stanowi klucz do rozwoju każdej gminy.

"

Dowiedz się więcej:

Gospodarka nieruchomościami i planowanie przestrzenne
DZIAŁY:
Nieruchomości

Autor artykułu

Marta Bokiej

aplikant radcowski, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego ze szczególnym uwzględnieniem prawa nieruchomości i inwestycji budowlanych

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń
"

Właściwa organizacja przestrzeni i racjonalne wykorzystanie lokalnych zasobów nieruchomości stanowi klucz do rozwoju każdej gminy.

"

Dowiedz się więcej:

Gospodarka nieruchomościami i planowanie przestrzenne