Kto ustala tryb wyborów do młodzieżowej rady gminy?
![Kto ustala tryb wyborów do młodzieżowej rady gminy?](https://prawodlasamorzadu.pl/wp-content/uploads/iStock_000006423224_Small-3.jpg)
Zdaniem Wojewody Wielkopolskiego niedopuszczalne jest delegowanie przez radę gminy kompetencji do ustalenia trybu wyborów do młodzieżowej rady gminy na organ wykonawczy tej gminy.
Rozstrzygnięciem nadzorczym Nr KN-I.4131.1.129.2016.15 z dnia 22 czerwca 2016 r. Wojewoda Wielkopolski orzekł nieważność uchwały rady gminy w sprawie powołania młodzieżowej rady gminy i nadania jej statutu.
Powyższy akt nadzoru zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.
Rada gminy w drodze uchwały na podstawie art. 5b ust. 2 i 3 ustawy o samorządzie gminnym powołała młodzieżową radę gminy i nadała jej statut. Zgodnie z pierwszym z tych przepisów. rada gminy na wniosek zainteresowanych środowisk może wyrazić zgodę na utworzenie młodzieżowej rady gminy mającej charakter konsultacyjny. Natomiast ust. 3 stanowi, że rada gminy, powołując młodzieżową radę gminy, nadaje jej statut określający tryb wyboru jej członków i zasady działania. W jednym z przepisów uchwalonego statutu rada gminy postanowiła, że zasady i tryb przeprowadzenia wyborów określa burmistrz w odrębnej ordynacji wyborczej do młodzieżowej rady.
Zdaniem Wojewody Wielkopolskiego powyższy przepis statutu młodzieżowej rady gminy jest sprzeczny z przytoczonym powyżej art. 5b ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym. Jak wskazał organ nadzoru, skoro ustawodawca nałożył na radę gminy obowiązek uregulowania trybu wyboru członków młodzieżowej rady gminy w statucie, niedopuszczalne jest obejście tego wymogu poprzez delegowanie ww. kompetencji na burmistrza i tym samym uregulowanie ordynacji wyborczej w odrębnym dokumencie, nie stanowiącym aktu prawa miejscowego.
Powyższe rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Wielkopolskiego uznać należy za prawidłowe, wskazując przy tym, że błędy, jakie popełniają rady gminy przy podejmowaniu uchwał w sprawie powołania młodzieżowej rady gminy i nadania jej statutu wynikają tylko i wyłącznie z faktu, że przepisy prawa powszechnie obowiązującego dotyczące tworzenia i funkcjonowania rad młodzieżowych są bardzo lakoniczne.
Więcej na temat tworzenia i funkcjonowania młodzieżowych rad gmin pisaliśmy w artykule pt. „Charakter prawny młodzieżowej rady gminy” oraz artykule pt. „Co zawrzeć w statucie młodzieżowej rady gminy?”.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.