Wyłączenie z produkcji rolnej gruntów położonych na obszarze miast – kolejna zmiana?
Do Sejmu wpłynął poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. W nowelizacji znajdują się zapisy, które dotyczą wyłączenia gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położone na obszarze miast spod działania przepisów ustawy.
Planowana nowelizacja ma na celu przywrócenie brzmienia art. 5b w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, który został uchylony ustawą z dnia 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1101).
Art. 5b ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych dotyczył wyłączenia gruntów rolnych stanowiących użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast spod działania przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Zdaniem projektodawców uchylony art. 5b ww. ustawy w przypadkach miast położonych na gruntach wysoko sklasyfikowanych dawał możliwość pozyskiwania nowych inwestorów, tworzenia nowych zakładów, a tym samym tworzenia miejsc pracy, co przyczyniało się do likwidacji bezrobocia i sprzyjało rozwojowi miast. W ich ocenie uchylenie art. 5b zablokowało procesy inwestycyjne na terenach wielu polskich miast i spowodowało odejście kapitału inwestycyjnego poza granice kraju. Zdaniem posłów wprowadzona zmiana ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych spowodowała, że potencjalni inwestorzy są obecnie obciążani wielomilionowymi opłatami, za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej, w przypadku opracowania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Z uzasadnienia projektu wynika, iż celem projektowanej nowelizacji jest przywrócenie szansy wielu miast na pozyskanie nowych inwestorów i stworzenie bądź zagospodarowanie specjalnych stref ekonomicznych, a tym samym zapewnienie nowych miejsc na rynku pracy. Projektodawcy podkreślają, iż w dobie rosnącego bezrobocia oraz likwidacji zakładów, stworzenie optymalnych warunków inwestycyjnych dla wielu samorządów jest nadzieją na rozwój i wzrost konkurencyjności polski na rynkach europejskich.
Na skutek dodania do ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych art. 5c, w brzmieniu wskazanym w nowelizacji, uchylony zostanie art. 10a ww. ustawy.
Artykuł 10a ww. ustawy, poniekąd „zastępuje” uchylony wcześniej art. 5b, stanowiąc, że do gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast nie stosuje się przepisów rozdziału 2 ww. ustawy (dotyczących zasad zmiany przeznaczenia gruntów). Kwestie związane z wyłączeniem z produkcji rolnej regulowane są natomiast w rozdziale 3 ustawy, a art. 10 a nie wyłącza jego stosowania. Z kolei, art. 5b ustawy wyłączał zastosowanie – do gruntów rolnych położonych w granicach administracyjnych miast – zarówno rozdziału 2, jak i rozdziału 3.
Podsumowując, planowana nowelizacja ww. ustawy poprzez dodanie art. 5c przywróci możliwość inwestowania na gruntach rolnych stanowiących użytki rolne położone w granicach administracyjnych miast, bez konieczności stosowania przepisów rozdziału 2 i 3 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
Obecnie projekt nowelizacji został przekazanych przez Marszałka Sejmu do konsultacji społecznych i czeka na nadanie numeru druku.
_____________________________________________________________________
Szukasz pomocy prawnej w opisanym przez nas zakresie?
Sprawdź naszą PROPOZYCJĘ.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.