Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

19.08.2015

O dopuszczalności korzystania ze stacjonarnych „fotoradarów” przez straż gminną (miejską)

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Nowelizacja ustawy – Prawo o ruchu drogowym i ustawy o strażach gminnych, która  ma stanowić remedium na niewydolność trybu mandatowego i jego negatywne skutki finansowe dla Skarbu Państwa, wprowadzi wiele zasadniczych zmian w zakresie dotychczasowych uprawnień straży gminnych (miejskich).

Projekty ustaw wpłynęły do Sejmu 16 stycznia 2015 roku i po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Sejm i Senat zostały przekazane Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej.

Najważniejszą projektowaną zmianą jest pozbawienie strażników gminnych (miejskich) uprawnienia do używania urządzeń rejestrujących w ramach wykonywania kontroli ruchu drogowego, jak również do żądania od właściciela (posiadacza) pojazdu wskazania komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie.

W aktualnie obowiązującym stanie prawnym kwestia ta budzi wiele wątpliwości. Obecne brzmienie przepisów, które uprawniają Inspekcję Transportu Drogowego do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących, pomijając przy tym inne podmioty (m.in. straż gminną, miejską) dawały podstawy do przypuszczania, że ITD jest w gruncie rzeczy jedynym podmiotem, który dysponuje tego typu uprawnieniem. Kwestię tę rozstrzygnął odmiennie Sąd Najwyższy w postanowieniu z 3 grudnia 2013 r. (sygn. akt V KK 298/13), uznając, że sam fakt rozciągnięcia uprawnień ITD na m.in. prawo do korzystania ze stacjonarnych urządzeń rejestrujących, przy jednoczesnym pominięciu innych podmiotów, nie uprawnia do wniosku, że doszło do zlikwidowania uprawnień straży gminnych (miejskich) w tym zakresie. Projekt nowelizacji przyjmuje odmienne założenie i odchodząc od stanowiska Sądu Najwyższego, wskazuje wprost w przepisach, że ITD jest jedynym podmiotem uprawnionym do ujawniania przy użyciu stacjonarnych urządzeń rejestrujących naruszenia naruszenia niestosowania się do ograniczenia prędkości określonego ustawą lub znakiem drogowym oraz niestosowania się do sygnałów świetlnych.

Przepisy przejściowe projektu ustawy stanowią, że strażnicy gminni (miejscy) będą uprawnieni do wykonywania kontroli ruchu drogowego kierującego pojazdem naruszającego przepisy ruchu drogowego przy użyciu stacjonarnych urządzeń rejestrujących, na dotychczasowych zasadach, przez okres 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, pozwalając tym samym strażom gminnym (miejskim) na prowadzenie kontroli ruchu przy użyciu stacjonarnych urządzeń rejestrujących przez okres dwóch lat od uchwalenia przepisów niniejszej ustawy. Po upływie tego terminu stacjonarne urządzenia rejestrujące należące do straży gminnych (miejskich) będą podlegały nieodpłatnemu przekazaniu ITD. Natomiast przenośne urządzenia rejestrujące należące do straży gminnych (miejskich) podlegają nieodpłatnemu przekazaniu Policji w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. 

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj
DZIAŁY:
Inne

Autorzy artykułu

Piotr Kołodziejczak

radca prawny w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner, specjalizuje się w zakresie realizacji projektów inwestycyjnych, sporach sądowych, opracowywania i opiniowania umów

Aleksandra Jarząbek

asystent, interesuje się prawem cywilnym, ze szczególnym uwzględnieniem prawa rzeczowego i prawem pracy

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj