Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

13.01.2015

„Stare” RIPOKi otwarte na nowe technologie, czyli ciąg dalszy prac nad nowelą ustawy o odpadach

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Na posiedzeniu Sejmu w dniach 13-16 stycznia 2015 r. posłowie będą rozpatrywać zaproponowane w ostatni piątek przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy o odpadach.

Na ostatnim posiedzeniu Senatu, dnia 9 stycznia 2014 r., wprowadzonych zostało 7 poprawek do podjętej przez Sejm dnia 17 grudnia 2014 r. ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Poprawki te w większości pokrywają się z modyfikacjami zaproponowanymi przez komisje senackie (więcej na ten temat w artykule z dnia 5 stycznia 2015 r., pt. „Kolejne propozycje zmian w ustawie o odpadach”).

W uchwale z dnia 9 stycznia 2014 r. Senat nie przychylił się do proponowanej przez komisje zmiany definicji regionalnej instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych (RIPOK), która miała polegać na wykreśleniu z definicji wymogu dotyczącego mocy przerobowej wystarczającej do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego przez co najmniej 120 tys. mieszkańców (więcej na ten temat w artykule pt. „120 tysięcy i uzgodnienie, czyli słów kilka o obecnym stanie prac nad senacką nowelą odpadową”). Działanie takie miało być podstawą do tworzenia instalacji o mniejszych mocach przerobowych (żartobliwie zwanych „ripoczkami”), a ich ewentualny „wysyp” mógłby znacząco wpłynąć na obecną sytuację w poszczególnych regionach gospodarki odpadami komunalnymi. Co ważne, postanowiono również doprecyzować definicję RIPOK-u uregulowaną w art. 35 ust. 6 ustawy o odpadach poprzez umożliwienie przyznania statusu RIPOK również zakładom zagospodarowania odpadów wykorzystującym nowe dostępne technologie przetwarzania odpadów. W uzasadnieniu do wprowadzanych przez Senat poprawek wskazuje się, że ma to umożliwić nie tylko efektywne uzyskanie i przekazanie do odzysku, w tym recyklingu, wyodrębnionych rodzajów odpadów pozbawionych frakcji ulegającej biodegradacji, ale również efektywne ograniczenie składowania odpadów.

Senat przywrócił ponadto przyjęty w pierwotnym projekcie ustawy zapis, aby w procedurze uchwalania przez sejmik województwa planu inwestycyjnego, który określać ma potrzebną infrastrukturę dotyczącą odpadów komunalnych, obowiązek uzgodnienia projektu planu z ministrem właściwym do spraw środowiska zastąpić obowiązkiem zaopiniowania projektu (więcej na temat pierwotnych zapisów projektu w m.in. artykułach „Plany inwestycyjne w projekcie senackiej noweli ustawy o odpadach” oraz „Ponadregionalna spalarnia w senackiej nowelizacji ustawy o odpadach”).

Istotną poprawką wprowadzoną przez Senat jest również modyfikacja przepisu przedłużającego ważność zezwoleń na zbieranie, odzysk lub unieszkodliwianie odpadów o dodatkowe 12 miesięcy w ten sposób, aby przepis ten obowiązywał z mocą wsteczną od dnia 23 stycznia 2015 r., kiedy to na podstawie obecnie obowiązujących przepisów ustawy o odpadach tracą moc ww. zezwolenia (więcej na ten temat w artykule pt. „Dodatkowe 12 miesięcy „życia” dla zezwoleń na zbieranie, odzysk lub unieszkodliwianie odpadów?”).

Pozostałe poprawki dotyczą doprecyzowania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w zakresie przekazywania zmieszanych odpadów komunalnych do ponadregionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych, przepisów ustawy – Prawo ochrony środowiska w zakresie dostosowania terminologii dot. instalacji planowanej w wojewódzkim planie gospodarki odpadami do terminologii ustawy o odpadach oraz przepisów uchwalonej przez Sejm dnia 17 grudnia 2014 r. ustawy nowelizującej w zakresie aktów wykonawczych do ustawy o odpadach z uwagi na wejście w życie z dniem 1 stycznia 2015 r. następujących rozporządzeń Ministra Środowiska:

  1. rozporządzenia w sprawie katalogu odpadów;
  2. rozporządzenia w sprawie rodzajów odpadów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów;
  3. rozporządzenia w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów.

Wprowadzone przez Senat poprawki będą procedowane przez Sejm na najbliższym posiedzeniu w dniach 13-16 stycznia 2015 r.

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autorzy artykułu

Mateusz Karciarz

prawnik w Kancelarii Prawnej Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, doktorant na WPiA UAM, specjalizuje się w zakresie prawa administracyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Dr Jędrzej Bujny

radca prawny

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj