„Nowe unijne ramy dla gminnych zwolnień”
Od 17 lutego 2015 r. gminy korzystać mogą z nowych możliwości w zakresie udzielania zwolnień w podatku od nieruchomości oraz w podatku od środków transportowych – w życie weszło nowe rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie warunków udzielania zwolnień stanowiących pomoc publiczną[1].
Przedmiotowe rozporządzenie umożliwia samorządom udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej (wprowadzanie zwolnień podatkowych) w taki sposób, który wyklucza obowiązek dokonania dodatkowych czynności związanych z procedurą notyfikacji projektu uchwały rady gminy. Przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wskazują bowiem, że w przypadkach nie objętych ramami rozporządzenia, projekty uchwał – w zakresie, w jakim wprowadzają preferencje podatkowe dla przedsiębiorców – co do zasady podlegają notyfikacji Komisji Europejskiej (zasada ta nie dotyczy np. pomocy de minimis). Uchwały rady gminy, które podejmowane są w oparciu o przepisy omawianego rozporządzenia, niejako „z założenia” uznawane są za zgodne z rynkiem wewnętrznym UE.
Referowane rozporządzenie stanowi ogólnopolski program pomocowy i jest konsekwencją uchwalenia przez Komisję Europejską nowych zasad udzielania pomocy publicznej na lata 2014-2020. Podobnie jak dotychczasowe rozporządzenie Rady Ministrów z 2008 r. obowiązujące w perspektywie finansowej na lata 2007-2013, określa ono warunki udzielania pomocy zgodnie z przepisami UE w formie zwolnień od podatku od nieruchomości oraz zwolnień od podatku od środków transportowych.
Co najważniejsze, od poprzedniej regulacji nowy akt prawny różni się nie tylko rozwiązaniami w zakresie pomocy regionalnej, lecz przede wszystkim wprowadza nowe obszary pomocy. Wśród nich rozporządzenie wymienia m. in. pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną oraz pomoc na infrastrukturę lokalną. Oznacza to, że rady gmin, chcąc wspierać podejmowanie lokalnych inwestycji lub prowadzenie działalności przez rodzimych przedsiębiorców, zyskują realne ułatwienia w zakresie trybu wprowadzania preferencji podatkowych w nowym, poszerzonym o wyżej wskazane obszary zakresie (bez skrępowania ograniczeniami występującymi w zakresie pomocy de minimis).
Ponadto, w przypadku pomocy na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, a także pomocy na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną, przewiduje się – obok pomocy inwestycyjnej – także możliwość udzielenia pomocy operacyjnej.
Rozporządzenie, oprócz objęcia programem nowych rodzajów pomocy, wprowadza także zmiany w intensywności regionalnej pomocy inwestycyjnej, które to zmiany wynikają z ustalenia nowej mapy pomocy regionalnej na lata 2014 – 2020.
Ponadto wśród przepisów rozporządzenia standardowo znalazły się regulacje określające warunki korzystania z programu pomocowego; regulacje wskazujące rodzaje kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą, warunkujące uzyskanie pomocy; regulacje odnoszące się do maksymalnej intensywności pomocy; a także regulacje dotyczące zasady kumulacji pomocy.
Ogólnie rzecz biorąc nowe rozporządzenie w porównaniu do poprzedniego programu pomocowego (który dotyczył jedynie regionalnej pomocy inwestycyjnej), zapewnić ma rozszerzenie możliwości udzielania pomocy przez samorządy w formie zwolnień podatkowych.
[1] Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 stycznia 2015 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalna pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną oraz pomoc na infrastrukturę lokalną (Dz. U. z 2015 poz. 174)
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.