Odbierający odpady jest zobligowany podawać informacje o osiągniętych poziomach recyklingu

Podmioty odbierające odpady komunalne, o których mowa w art. 9n ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach są zobowiązane składać sprawozdania kwartalne zawierające informacje o osiągniętych poziomach recyklingu.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu [dalej: WSA] w wyroku z dnia 5 listopada 2014 r. (sygn. akt IV SA/Po 493/14) stwierdził, że do składania sprawozdań kwartalnych, o których mowa w art. 9n ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (tekst jedn. Dz. U z 2013 r. poz. 1399 z późn. zm.) zobligowany jest każdy podmiot, który w danym okresie sprawozdawczym odbiera odpady od właścicieli nieruchomości. Co więcej WSA wskazał, że zgodnie z brzmieniem art. 9n ust.4 u.c.p.g. każdy podmiot prowadzący tego typu działalność nie na podstawie umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów z gminą, ani też nie działający w trybie zamówienia z wolnej ręki jest zobligowany umieszczać w sprawozdaniach kwartalnych m.in. informacje o osiągniętych poziomach recyklingu.
Wyrok ten zapadł na gruncie stanu faktycznego, w którym na przedsiębiorcę wykonującego działalność w zakresie odbioru odpadów komunalnych została nałożona kara za złożenie nierzetelnego sprawozdania, ponieważ jak wskazał organ pierwszej instancji nie zawierało ono informacji o osiągniętych poziomach recyklingu, co zgodnie z art. 9n ust. 4 u.c.p.g. jest, w przypadku podmiotów takich jak skarżący, elementem obligatoryjnym sprawozdania. Skarżący złożył odwołanie od tej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które jednak podtrzymało decyzję organu pierwszej instancji. W związku z takim stanem rzeczy ukarany podmiot zdecydował się na złożenie skargi do WSA wskazując, że organy, nakładając na niego karę, dokonały błędnej interpretacji art. 9n oraz 9g u.c.p.g. Skarżący podnosił także zarzuty formalne dotyczące faktu, że wydana decyzja powinna zostać uznana za nieważną, ponieważ jako stronę postępowania nie określała ona osoby skarżącego, a błędnie prowadzoną przez niego jednoosobową działalność gospodarczą, która nie posiada osobowości prawnej.
WSA nie podzielił jednak argumentacji skarżącego i oddalił jednak skargę. W uzasadnieniu takiego rozstrzygnięcia WSA wskazał, że skarżący prowadzi działalność w zakresie odbioru odpadów jednak jej podstawą nie jest ani umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów zawarta z gminą, ani też skarżący nie działa nie w trybie zamówienia z wolnej ręki. WSA słusznie stwierdził, zatem, że na podstawie art. 9n ust. 4 u.c.p.g. podmiot taki jest zobowiązany do składania kwartalnych sprawozdań zawierających m.in. informacje o osiągniętych poziomach recyklingu. WSA podniósł także, iż w u.c.p.g. nie sposób odnaleźć przepisu zwalniającego przedsiębiorące, o którym mowa w art. 9n ust. 4, nawet takiego, który nieprowadzi działalności w zakresie recyklingu od złożenia sprawozdania w zakresie osiągniętych poziomów recyklingu. Obowiązek zawierania takich informacji przez tego typu przedsiębiorców wprost wynika z powołanego przepisu i jego niedopełnienie musi skutkować nałożeniem kary finansowej zgodnie z art. 9x, co też miało miejsce w tej sprawie.
Aprobaty w oczach Sądu nie znalazły także podnoszone przez skarżącego zarzuty proceduralne. WSA wskazał, że co prawda organ błędnie zaadresował skarżoną decyzję, jednak, w decyzji zostało podane imię i nazwisko skarżącego, nie występuje więc w tym przypadku uzasadniona wątpliwość co do podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, zatem uchybienie organu w tym względzie nie może mieć wpływu na wynik sprawy.
Z podanych wyżej powodów WSA w Poznaniu oddalił skargę. Wyrok jest nieprawomocny.
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.
Popularne
Portal tworzony przez prawników
ZIEMSKI&PARTNERS KANCELARIA PRAWNA
Kostrzewska, Kołodziejczak i Wspólnicy sp. k.