Obserwuj

Bądź na bieżąco z prawem samorządowym. Zamów bezpłatny cotygodniowy newsletter.






Działy:
  • Gospodarka komunalna

    W dziale "GOSPODARKA KOMUNALNA" publikowane są artykuły dotyczące spółek komunalnych oraz zakładów budżetowych, jak również artykuły dotyczące poszczególnych działów gospodarki komunalnej, w tym gospodarki odpadami komunalnymi, gospodarki wodno-ściekowej, transportu publicznego.

  • Podatki

    W dziale "PODATKI" publikowane są artykuły dotyczące podatków i opłat publicznoprawnych, m.in. dotyczące podatku VAT, podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i innych.

  • Finanse publiczne

    W dziale "FINANSE PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące szeroko pojmowanych zagadnień związanych z finansami publicznymi, m.in. artykuły dotyczące dochodów jednostek samorządu terytorialnego oraz dyscypliny finansów publicznych.

  • Zamówienia publiczne

    W dziale "ZAMÓWIENIA PUBLICZNE" publikowane są artykuły dotyczące problematyki zamówień publicznych, m.in. dotyczące sytuacji podmiotów komunalnych w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Prezentowane są także najnowsze orzeczenie KIO oraz sądów w zakresie prawa zamówień publicznych.

  • Prawo cywilne

    W dziale "PRAWO CYWILNE" publikowane są artykuły dotyczące zagadnień cywilnoprawnych, m.in. umów oraz sporów przed sądami powszechnymi, których stroną są podmioty komunalne.

  • Nieruchomości

    W dziale "NIERUCHOMOŚCI" publikowane są artykuły dotyczące nieruchomości komunalnych oraz spraw związanych z innymi nieruchomościami, w których występują organy samorządu terytorialnego. Artykuły dotyczą w szczególności gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego.

  • Procedury administracyjne

    W dziale "PROCEDURY ADMINISTRACYJNE" publikowane są artykuły dotyczące procedur, które prowadzone są przez organy samorządu terytorialnego. W szczególności artykuły dotyczą ogólnej procedury administracyjnej (KPA - Ordynacja podatkowa), procedury sądowoadministracyjnej, procedury uchwałodawczej oraz dostępu do informacji publicznej.

  • Ustrój

    W dziale "USTRÓJ" publikowane są artykuły dotyczące ustroju podmiotów komunalnych, w tym zagadnienia dotyczące statusu prawnego organów jednostek samorządu terytorialnego, związków międzygminnych czy radnych.

  • Inne

    W dziale "INNE" publikowane są artykuły związane z funkcjonowaniem podmiotów komunalnych, które ze względu na swoją tematykę nie zostały zakwalifikowane do innych kategorii.

18.12.2014

Dodatkowe 12 miesięcy „życia” dla zezwoleń na zbieranie, odzysk lub unieszkodliwianie odpadów?

UWAGA: TEN ARTYKUŁ MA WIĘCEJ NIŻ 3 MIESIĄCE.
SPRAWDŹ AKTUALNY STAN PRAWNY LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z AUTOREM.
drukuj mail Share

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Z dniem 23 stycznia 2015 r. zezwolenia na zbieranie, odzysk lub unieszkodliwianie odpadów, wydane przed dniem 23 stycznia 2013 r., utracą ważność.

Aktualnie obowiązująca ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach weszła w życie - w swojej zasadniczej części – prawie dwa lata temu tj. 23 stycznia 2013 r. Biorąc pod uwagę jak szeroki i złożony jest katalog spraw, które są nią regulowane nie może dziwić fakt, iż dość poczesne miejsce w jej strukturze zajął rozdział poświęcony przepisom przejściowym i dostosowującym. Z figurującego w tym rozdziale art. 232 ust. 2 wynika, że „stare” (tj. wydane przed 23 stycznia 2013 r.) zezwolenia na zbieranie odpadów oraz zezwolenia na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż przez dwa lata od dnia wejścia w życie „nowej” ustawy o odpadach.

Innymi słowy, z dniem 23 stycznia 2015 r. przedmiotowe zezwolenia utracą ważność. Jak widać prawodawca wprowadzając do obiegu prawnego „nową” ustawę o odpadach uznał okres 24 miesięcy za wystarczający do uzyskania przez posiadacza odpadów stosownego zezwolenia kompatybilnego już z wymogami określonymi ustawą z 14 grudnia 2012 r. Co oczywiste – nota bene zwraca się na to wyraźnie uwagę np. w piśmie Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska z 14 sierpnia br. – podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie gospodarki odpadami, które nie dostosują się do wymagań „nowej” ustawy i nie uzyskają do 23 stycznia 2015 r. stosownego zezwolenia będą traktowane jako podmioty prowadzące działalność w sposób sprzeczny z prawem z wszelkimi tego negatywnymi konsekwencjami.

Opisany wyżej, aktualny „stan gry” może już wkrótce ulec istotnej zmianie, albowiem w obecnej wersji senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2769, wersja z 27 listopada br.) znalazł się – pożądany przez branżę - zapis wydłużający okres funkcjonowania starych zezwoleń o 12 dodatkowych miesięcy. Tym samym w przypadku wejścia w życie noweli, w kształcie zaproponowanym w Sprawozdaniu Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2951) art. 232 ust. 2 ustawy o odpadach otrzyma następujące brzmienie: „Zezwolenia na zbieranie odpadów oraz zezwolenia na odzysk lub unieszkodliwianie odpadów, wydane na podstawie przepisów dotychczasowych, zachowują ważność na czas, na jaki zostały wydane, nie dłużej jednak niż przez trzy lata od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy”. W tym momencie pozostaje mieć tylko nadzieję, że tempo prac parlamentarnych nie stanie na przeszkodzie, aby przedmiotowa poprawka zaczęła obowiązywać we właściwym terminie!

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj

Autor artykułu

Dr Jędrzej Bujny

radca prawny

Więcej z Przepisów §

Wydarzenia PDS

Więcej wydarzeń

Sprawdzone rozwiązania

dla każdego samorządu.

przeczytaj